Az egészségüggyel kapcsolatban csak reális ígéreteket szabad tenni, amelyeket a következő húsz hónapban meg lehet valósítani – mondta Rácz Jenő, az egészségügyi tárca várományosa a bizottsági meghallgatásán. Programja az eddigi tervek folytatása mínusz a szerkezeti reform – amelynek tulajdonképpen csak a kidolgozását ígérte Medgyessy kormányprogramja.
Rácz ebben a ciklusban már a harmadik egészségügyi miniszter Csehák Judit és Kökény Mihály után. A miniszterelnök kormányának bemutatásakor azt mondta, hogy az elsődleges cél három évvel meghosszabbítani az átlagéletkort, ehhez azonban megfelelő ellátórendszer szükséges. Gyurcsányt csak másodlagosan érdekli a szerkezeti átalakítás. Annyi bizonyos, hogy a Kökény és Radnai György nevéhez fűződő jelenlegi törvénytervezet a kukába kerül.
A miniszterjelölt prioritásként nevezte meg az egyenlőtlenségek és az igazságtalanságok csökkentését. Véleménye szerint a magyar egészségügy szegény és igazságtalan, és azok érik el a jobb ellátást, akik kevésbé vannak rászorulva. Az átlagéletkor és az egészségi állapot nagy ingadozást mutat régiónként. Folytatódik a népegészségügyi program, a sürgősségi ellátás és az alapellátás fejlesztése. Az egészségügyi tárca struktúrája átalakul, hiszen a szociális és családügyi rész önálló minisztériumot kap, az esélyegyenlőségi hivatallal együtt.
