BUX 139041.43 -0,19 %
OTP 45310 0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A drága olaj lassan hat a magyar gazdaságra

2004. szeptember 28. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Magyarországon a tartósan magas olajár alapvetően két területre, az inflációra és a folyó fizetési mérlegre lehet érdemi hatással. A lapunk által megkérdezett elemzők szerint azonban egyelőre csupán marginális hatás várható.
A fogyasztói árszínvonal esetében a gépjármű-üzemanyagok súlya az fogyasztói kosárban csupán öt százalék körüli, így a benzinár változása csak nehezen okoz érdemi módosulást. A szakértők szerint a magas olajár közvetlenül egy-két tized százalékponttal növelheti idén az inflációt, a közvetett árfelhajtó hatást pedig inkább jövőre érezhetjük. (Ha azonban a dollár erősödésnek indul a forinttal szemben, az inflációs várakozások akár három-négytized százalékponttal is növekedhetnek.)
A kőolajár mozgása csak közvetetten gyakorol hatást a magyarországi üzemanyagárakat nagymértékben meghatározó nemzetközi motorbenzin és gázolaj jegyzéseire. Ráadásul továbbra is csökkenti a drágulást az a szabályozás, amely szerint a hektikus ármozgások miatt a költségvetés lemond a jövedéki adó egy részéről. Amennyiben két héten át az árszint a költségvetés tervezésénél alkalmazott átlagár (a 95-ös benzin esetében 250, a gázolajnál 225 forint) fölé emelkedik, akkor a növekmény áfatartalmának megfelelő mértékben csökken a drágulás; ez a gyakorlatban tíz forint emelkedésnél két forintos mérséklést jelent.
A folyó fizetési mérleg esetében sem valószínű még, hogy az idén jelentős gondokat, azaz komoly kiadásnövekedést okozna az olajár emelkedése, mivel egyelőre a dollár gyengülése mérsékli a többletköltséget. A magasabb benzinár okozta 100–200 millió eurós nagyságrendű pluszkiadás pedig sokat nem dob a külkereskedelmi mérleg hiányán.

Ábrahám Ambrus
Ábrahám Ambrus
Domokos László
Domokos László

Ez is érdekelhet