A Koreai Köztársaság stratégiai partnernek tekinti Magyarországot – mondta lapunknak Várkonyi László, a Külügyminisztérium főosztályvezetője egy tegnap tartott magyar–koreai üzletember-találkozó kapcsán. Arra nem kívánt válaszolni, hogy mely iparágakban tevékenykedő cégek érdeklődhetnek leginkább, azt viszont megjegyezte, hogy vélhetően azok lesznek a legélénkebbek, amelyek a térség valamelyik nagyvállalatának beszállítói. Így elképzelhető, hogy a Samsung, vagy a Szlovákiában beruházást tervező Hyundai is újabb cégeket vonz.
Azt sem lehet egyértelműen prognosztizálni, hogy közepes vagy nagyvállalatok megjelenése várható-e. Annyi azonban bizonyos, hogy ha a már itt lévő társaságok képviselői kedvező tapasztalatokról számolnak be otthon, az több, akár a világpiacon is meghatározó céget inspirálhat a magyarországi betelepülésre.
A kétoldalú kereskedelemben a magyar kivitel 2003-ban csaknem 25 százalékkal visszaesett és 39,9 millió dollárt tett ki. A visszaesést jórészt a sertéshús exportjának csökkenése okozta. A Koreából származó import értéke 1,018 milliárd dollár volt, ez az elmúlt három évben mintegy két és félszeresére bővült. Elsősorban a Magyarországon megtelepedett koreai társaságok behozatala nőtt, de a gépkocsik, elektronikai termékek és a fogyasztási cikkek importja is számottevően bővült. A Koreai Köztársaságból eddig 300 millió dollárnyi működőtőke érkezett, a legutóbbi nagy invesztíció a Samsung SDI nagyméretű képcsöveket gyártó üzemének kapacitásbővítő beruházása volt, amelynek értéke csaknem 90 millió dollárt tett ki.
