BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Voksolhatunk a kettős állampolgárságról

2004. szeptember 13. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Országgyűlés úgy döntött, hogy kiírja a kettős állampolgárságról szóló népszavazást. A határon túli magyarok kettős állampolgársága érdekében - hogy a magyar állampolgárságot kérelemre, kedvezményes honosítással, áttelepülés és letelepedési engedély nélkül is megkaphassák - a Magyarok Világszövetsége kezdeményezte a népszavazás kiírását. Ehhez több mint 200 ezer aláírást gyűjtött össze, amelyeket az Országos Választási Bizottság hitelesítette, így a parlamentnek kötelező volt az ügydöntő referendumot kiírni. Amennyiben nem érkezik nyolc napon belül az Alkotmánybírósághoz (Ab) panasz a népszavazás elrendeléséről, akkor a jogerőre emelkedés után a házelnök három napon belül értesíti a köztársasági elnököt, akinek 15 napon belül ki kell tűznie a népszavazás időpontját. (Ennek a referendumról szóló határozat Magyar Közlönyben való megjelenésétől számított 90 napon belül kell lennie.) Így legkorábban november 7-e lehetne a népszavazás napja. (Matematikailag a legkorábbi időpont október 31. lenne, de mivel ez közvetlenül mindenszentek és halottak napja előtt van, nem valószínű, hogy erre esne a választás - tudta meg a NAPI Gazdaság.) Legkésőbb december első felében kell megtartani a referendumot.
Ezzel egy napon kerülhetne sor a Munkáspárt által a kórház-privatizáció megakadályozására kezdeményezett népszavazásra is, ugyanis a kettős szavazással jelentősen csökkenthetők lennének a költségek. Az előzetes számítások szerint együtt ez - papíralapú külképviseleti szavazás esetén - 3 milliárd forint körüli összegbe kerülne. Az Ab várhatóan addig dönt a kórház-privatizációról szóló népszavazás ügyében benyújtott jogorvoslati kérelmekről: határozathozatalra legkorábban még szeptemberben sor kerülhet.

Domokos Erika
Domokos Erika

Ez is érdekelhet