Több ponton is bírálja a lakáshitelezéssel kapcsolatos ombudsmani jelentést a Magyar Bankszövetség féléves beszámolója. A szervezet honlapján található dokumentumból kiderül, hogy a bankszövetség nem ért egyet a nyilvánosságra hozatal módjával, mivel az ombudsman először a sajtót tájékoztatta, s csak ezt követően értesítette az illetékes hatóságokat (a PSZÁF-et, a Pénzügyminisztériumot és a Gazdasági Versenyhivatalt), valamint a Bankszövetséget. A szervezet kifogásolta az is, hogy az ombudsman mindössze 5 ügyfélbejelentés alapján kezdett vizsgálódni, majd tette meg ajánlásait.
Nyers Rezső a Bankszövetség főtitkára lapunk megkeresésére kijelentette, hogy az állampolgári jogok biztosa, Lenkovics Barnabás jelentésének egyes megállapításai a banki jog szerint nem helytállóak, s nem pontosak. Az ombudsmani jelentés nem vette figyelembe a bankokra kötelező érvényű törvények, rendeletetek előírásait – mondta a főtitkár. A Bankszövetség nem tartja elfogadhatónak, azt a megállapítást, hogy a bankok mesterségesen leértékelik az ingatlanfedezeteket, mivel jogszabály írja elő a bankoknak a hitelfedezet-értékelésénél alkalmazandó módszert, s úgy vélik, hogy az egymáshoz hasonló banki eljárások nem kartellt, hanem jogkövető magatartást takarnak. Az ombudsmani jelentéssel ellentétben a vételi jog kikötése nem alkotmányellenes – ezt a Legfelsőbb Bíróság is kimondta –, másrészt a bankok nem mindegyike él ezzel a fedezettel, tehát ez esetben sem lehet kartellről beszélni a szövetség szerint. Nyers Rezső lapunknak kijelentette, ritkán fordul elő, szinte csak kivételes esetekben, hogy a bankok ezt a kikötést alkalmazzák, s akkor is azért, mert a bírósági végrehajtás (amely a követelésérvényesítés normális útja lenne) hatékonysága rendkívül alacsony.
A Bankszövetség viszont egyetértett az ombudsman azon megállapításával, hogy az alacsony hitelfedezeti értéken való vételijog-kikötés és -alkalmazás valóban ügyfélellenes. A bankok tájékoztatása szerint azonban a vételi jog alkalmazása előtt független értékbecslővel újraértékelik a szóban forgó ingatlant, és ezen az új, reális áron történik az ingatlan kényszerértékesítése. Az ombudsman által ezzel kapcsolatban kezdeményezett törvénymódosítás is elhalt. A Pénzügyminisztériumban (PM) volt olyan igény, miszerint a bankoknak a vételi joggal kiegészítetett szerződés esetén meg kellene engedniük, hogy az ügyfél maga próbálja meg értékesíteni az ingatlant, de ez végül lekerült a napirendről – tájékoztatott a főtitkár. Az országgyűlési biztos és a Bankszövetség szakértői grémiuma – a vitás ügyek megbeszélésére – egyébként ezen héten tartja első megbeszélését – tudtuk meg Nyers Rezsőtől.
Az ombudsmani ajánlására a PM elkészítette a hitelintézeti törvény módosítási tervezetét – olvasható a féléves bankszövetségi beszámolóban. A tervezet mind a devizahitelek, mind a vételi jogot kikötő jelzáloghitelek esetében kockázatfeltáró nyilatkozatra kötelezné a bankokat, amelyet az ügyféllel – tudomásul vétele bizonyságaként – alá kellene íratni. Nyers kérdésünkre elmondta, hogy pártolják a dokumentum létrehozását.
