BUX 138960.55 -0,24 %
OTP 45250 -0,11 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egyelőre jónak ígérkezik az idei bor

2004. augusztus 25. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Végleges termésbecslés még nem készült, ám várhatóan az idei szőlőtermés nagyobb lesz a tavalyinál, a számítások szerint több mint 4 millió hektoliter bort fognak készíteni a magyarországi termelők. Ezzel együtt korántsem kedvező a helyzet, ugyanis a viszonylag csapadékos és hűvös időjárás miatt elhúzódott a fakadás, s így kéthetes késés tapasztalható az érésben is – mondta lapunknak Urbán András, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkára. A Csabagyöngyét is a szokásosnál később, csak augusztus 24-án kezdték szüretelni. Emellett nehézséget jelent, hogy sokkal több növényvédelmi munkát kellett végezni mint tavaly, s bár a peronoszpóra-fertőzés nem volt túl jelentős, a lisztharmat egyes területeken még most is károkat okoz.
A minőségi mutatók ezzel együtt jónak tűnnek. (Próbaszüretet egyelőre csak a legkorábbi fajták esetében tartottak, a helyzeten sokat ronthat egy kedvezőtlen szeptember–októberi időjárás.) A mustfok megfelelő, kifejezetten örömteli, hogy a savtartalom is kiválóan megmaradt, szemben az előző két évvel, amikor voltak területek, ahol – ha nem figyeltek a borászok – igen lágy nedűk születtek.
Az árakkal kapcsolatban kevés a konkrétum, ugyanis a felvásárlók és a kereskedők az átvételi árat még csak ezt követően teszik közzé. Azt viszont semmi nem indokolja – vélik szakemberek –, hogy a tavalyinál alacsonyabb árak alakuljanak ki, hiszen például az időjárási helyzet miatt a termelési költségek is magasabbak voltak. Tavaly a fehérszőlő felvásárlási ára fajtától és minőségtől függően kilogrammonként 40–80 forint között mozgott, a kékszőlőért 50–200 forintot adtak.
A borászatoknak az idén már nemcsak a időjárás okozta gondokkal kell megküzdeniük. Az EU-csatlakozást követően ugyanis Lengyelországba, Csehországba vagy Szlovákiába vámmentesen szállíthatnak a magyar termelők, ám a belföldi piacon a korábbinál nagyobb volumenben jelenhetnek meg az argentin, a dél-afrikai, az észak-amerikai, a chilei és az ausztrál termékek. Eddig ugyanis az ezen országokból származó borokra 64 százalékos behozatali vám volt érvényben, amely május 1. után kevesebb mint negyedére csökkent. Így e nedűk már nemcsak a külpiacon versenyeznek a magyar borokkal, hanem belföldön is komoly konkurenciát jelentenek. A csatlakozás óta eltelt rövid idő alatt az utóbbi hatását még nem lehetett felmérni, ám ha lassabban is, de hasonló fejleményekkel lehet számolni mint az exportpiacokon – véli Urbán.

Ábrahám Ambrus
Ábrahám Ambrus

Ez is érdekelhet