BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Elaprózott, pazarló a beszerzési rendszer?

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) szerint a költséghatékonyság miatt célszerű lenne a jelenlegi elaprózott, bonyolult eü-beszerzési rendszer racionalizálása, egyes kiemelt, nagy tételben, minden intézmény számára használt gyógyszerek, termékek és eszközök – köztük a KSZF-nél lévő termékek – központi vásárlása.

2004. augusztus 17. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A biztosítás adatai szerint a kórházak maguk vásárolta gyógyszerek és termékek között jelentős árkülönbségek vannak. Előfordulhat olyan gyógyszer, amelynek beszerzési ára kettő-négyszeres eltérést mutat egy-egy intézmény között. Az OEP a külön keretes gyógyszerbeszerzései során az elmúlt években jelentős árcsökkenést ért el, illetve megakadályozta a gyógyszerek drasztikus áremelkedését, egyes termékek esetében 15–20 százalékot, esetenként akár 50 százalékot is sikerült csökkenteni.
Az egészségügyi eszközök és gyógyszerek beszerzése elaprózódott, sőt bonyolultnak is mondható abból a szempontból, hogy egyes termékek beszerzését ki bonyolítja le. A piac értéke egyes becslések szerint elérheti a 200 milliárd forintot. Ez több tízezer terméket jelent, ebből mintegy ötezer gyógyszer. A legtöbb vásárlást közvetlenül, saját igényeikhez igazítva az intézmények – vagy azok fenntartója, esetleg az önkormányzatok – bonyolítják le. A működéshez szükséges szakmai anyagok beszerzése általában saját forrásból valósul meg, ám eszközbeszerzésre és más beruházásra csak a fenntartó, a Belügyminisztérium cél- és címzett, az ESZCSM Európa-terv keretében meghirdetett, valamint az EU strukturális alapjai egészségügyi programjainak pályázatain elnyert támogatásokból jut. A Magyar Közbeszerzési Hírbörze Kft. adatai szerint tavaly gyógyszer és eü-kellék vásárlására 34,7 milliárd forintért bonyolítottak le közbeszerzéseket az intézmények.
A sugárterápiás, radiológiai, aneszteziológiai és intenzív ellátást érintő eszközbeszerzéseket az ESZCSM saját költségvetésből finanszírozza, ezekre a közbeszerzéseket a Központi Szolgáltatási Főigazgatóság (KSZF), korábbi nevén a Miniszterelnökség Központi és Gazdasági Főigazgatósága bonyolítja le. Az intézmények a támogatásokra pályáznak, a sugárterápiás forrásokat viszont egy szakmai bizottság ítéli oda. Ezekre a tárca 1997 és 2003 között összesen 7,5 milliárd forintot költött. A KSZF-hez tartoznak egyes kiemelt egészségügyi termékek központi beszerzései is, mint az intravénás röntgen-kontrasztanyagok, a ragtapaszok, a csőkötszerek, a sebészeti és orvosi kesztyűk, infúziós szerelékek, kanülök, orvosi kések, cserélhető pengék, műszer- és eszközfertőtlenítők. Ezek 2000-ben kerültek a központosított közbeszerzések közé, korábban beszerzésüket az OEP végezte. Az új, 2004-es közbeszerzési törvény és az ehhez kapcsolódó végrehajtási rendeletek megalkotásakor szóba került, hogy ezek beszerzése ismét az OEP-hez kerüljön, ám végül a KSZF-nél maradtak. Tavaly a KSZF 2,2 milliárd forint értékben bonyolított le eljárásokat, s ezek után 1-2 százalékos közreműködési díjat számított fel az intézményeknek, a bevétel a Miniszterelnökséghez folyt be. Az OEP szerzi be az úgynevezett külön keretes – 100 százalékban állami finanszírozású – gyógyszereket. Ezeket – a mintegy 150-féle gyógyszert – főleg az AIDS, a daganatos betegségek és a vérzékenység kezelésére használják a kórházak. Az OEP külön keretes gyógyszerkerete az idén 20,5 milliárd forint. További gyógyszereket és kellékeket – mint például a szívbillentyűket – természetbeni ellátás keretében biztosít az OEP, beszerzésük és finanszírozásuk is a biztosítás feladata.

Domokos Erika
Domokos Erika

Ez is érdekelhet