BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ősszel eldől, lesz-e jövőre is Irakban a magyar katona

2004. augusztus 11. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Szeptemberben terjesztheti be az iraki magyar katonai kontingens mandátumának meghosszabbításáról szóló javaslatot a HM a kormánynak – mondta lapunk kérdésére Bocskai István, a Honvédelmi Minisztérium kommunikációs főigazgató-helyettese. Bocskai kiemelte, hogy addig végre kell hajtani a szükséges egyeztetéseket és mérlegelik a javaslatot. A tárca jelenleg a féléves váltással foglalatoskodik. A missziót a HM várhatóan nem fejezné be az idén, mivel Iváncsik Imre, a tárca politikai államtitkára a napokban arról beszélt, hogy a nemzetközi jelenlét Irakban mindenképpen hosszú távon indokolt. A hosszabbítás időtartama ugyancsak az egyeztetésektől függ.
A neheze azonban akkor jön, amikor a parlament elé kerül az ügy, hiszen az országgyűlés kétharmados szavazatarányú jóváhagyása kell a mandátum meghosszabbításához.
Katonai szakértők szerint amennyiben a misszió jövőre is folytatódik – és jelentősebb változás nem történik a kontingensben –, akkor a költségek az inflációval arányosan növekedhetnek. Az iraki szerepvállalásra a HM 2004-es költségvetésében 5 milliárd forintot különítettek el a 12 milliárd forint nagyságú külföldi missziókra szánt keretből. Az összeg azért lényegesen kisebb, mint a misszió első évében, mert akkor a hadfelszerelés kiszállítása növelte a kiadásokat mintegy kilencmilliárd forintra – tájékoztatta lapunkat a HM médiaosztálya.

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György

Ez is érdekelhet