BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újabb négymilliós közbeszerzési bírság az NA-nak

2004. július 11. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Közbeszerzési Döntőbizottság (KD) szabálytalannak találta a Nemzeti Autópálya Rt. (NA) által az M70-es Tornyiszentmiklós és a szlovén országhatár közötti 1,1 kilométeres szakaszának építésére kiírt, hirdetmény közzététele nélküli tárgyalásos eljárását, s ezért négymillió forintos bírságot szabott ki - derül ki a legújabb Közbeszerzési Értesítőből. A testület szerint az NA-nak nem volt jogalapja ilyen eljárásfajtát választani, amely a nyílt versenyt kizárta, mivel erre csak a Strabag Építő Rt.-t hívta meg, s vele állapodott meg a kivitelezésről. A cég nettó 1,994 milliárd forintért vállalta a munkákat (NAPI Gazdaság, 2004. június 10., 9. oldal).
Az NA azzal az indokkal kezdett csak a Strabaggal tárgyalásokat, miszerint a társaság építi az M7-es Becsehely-Letenye és az M70-es Letenye és Tornyiszentmiklós közötti 26,8 kilométeres szakaszokat is, s az új megbízás ennek kiegészítése. (A sztrádaépítést a Strabag 2002 decemberében 44,77 milliárd forintért vállalta.) Az autópálya-társaság már korábban tervezte az 1,1 kilométeres országhatárig tartó szakasz építését is, mégpedig a határállomással együtt, ám ennek pontos helyéről csak most, 2004 márciusában született magyar-szlovén határforgalmi egyezmény.
A KD vizsgálata szerint az új beszerzés nem a korábbi kiegészítése, a határig tartó szakasz az M70-es autóúthoz csatlakozik, ám ezek építése egymástól függetlenül is megvalósíthatók. A testület azt is megállapította, hogy az NA előre nem látható okra sem hivatkozhatott volna az eljárásfajta választásakor, mivel azt, hogy a határig útépítést kell végeznie, már korábban is tudta, csak az dőlt el az idén, hogy a határátkelő és létesítményei a magyar területen, s nem Szlovéniában létesülnek.

Domokos Erika
Domokos Erika

Ez is érdekelhet