BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Repüljenek a Gripenek?

2004. június 1. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Gripen-lízingre nem lehet ráfogni, hogy a költségvetés hiányát okozza – mondta a NAPI Gazdaságnak Matyuc Péter, a Honvédelmi Minisztérium kommunikációs főigazgatója a Financial Times (FT) keddi cikkére reagálva. A vadászgépekre költendő pénz ugyanis a HM-büdzsé része, így önmagában nem növeli a költségvetés hiányát.
Az FT-nek nyilatkozó független elemzők szerint nincs sok értelme annak, hogy Magyarország majdnem egymilliárd dollárt költ Gripen típusú vadászgépekre, miközben most vállalta Brüsszel felé, hogy 2007-ig a GDP 3,1 százalékára szorítja le az államháztartási hiányt. A lap úgy véli, hogy a 14 vadászgép lízingelése szükségszerű lépésnek tűnhet annak fényében, hogy ma mindössze 6 MiG–29-es áll hadrendben. Egyesek szerint a politikai vezetők kirakati tárgyakra szórják a pénzt, s eközben a legalapvetőbb reformra sem képesek rábírni a hadvezetést. Egy budapesti NATO-diplomata szerint nem lesz elég pénze az országnak a megfelelő karbantartásra. Ez utóbbit cáfolva Matyuc kijelentette, hogy az egymilliárd dollár a 2006 és 2016 közötti időre tartalmazza – a svéd fél üzemeltetési tapasztalatai alapján megállapított – karbantartási költséget is.
A tárca minden évben a GDP egyre nagyobb hányadát kapja meg – a NATO felé vállaltaknak megfelelőn. Így 2006-ban a GDP 1,71 százalékával gazdálkodhat. A honvédelmi büdzsé esetleges lefaragása politikai döntést igényel, ráadásul a haderőreformot veszélyeztetné – mondta Matyuc. Az MSZP- és korábban a Fidesz-kormány is a légierő megtartása mellett tette le a voksát. Ráadásul Gripen-ügylet egy már megkötött, kormányközi kötelezettségvállalás.

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György

Ez is érdekelhet