BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Év végén hirdetik meg a Club Aligát

2004. május 18. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A kormányzati takarékossági program miatt az egészségügyi tárca több, erre az évre tervezett beruházását átütemezte, vagy ingatlanértékesítésből tervezi az ezekhez szükséges forrást pótolni. A minisztériumtól 5,5 milliárdot vontak el, ebből az említett beruházásoktól 2,2 milliárdot.
A kormány által első körben engedélyezett három egészségügyi ingatlan eladásából 13 milliárd forint bevétel származhat, ebből a tárca erre az esztendőre 10 milliárdot remél (vagyis ilyen értékben vállalhat kötelezettséget a megkezdett beruházásokra), ám ennél jóval kevesebb várható. A nyolcmilliárd forintra taksált – hivatalos értékbecslés előtt álló – Club Aliga, a négymilliárdért már meghirdetett Svábhegyi Állami Gyermekgyógyintézet Béla király úti ingatlana, valamint az egymilliárdért kiírt, Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet Völgy utcai nővérszállója értékesítéséből az idén reális esetben mindössze 2,5 milliárd forint folyhat be – tudta meg lapunk Bardóczy Árpádtól, a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) vagyonkezelési és -hasznosítási főosztályvezetőjétől. A két utóbbi, a KVI által nemzetközi pályázaton meghirdetett épület iránt eddig magyar, svájci, német és ír befektetők érdeklődtek; ha sikeresen is zárul az ezekre kiírt első pályázat, a bevétel nem egyszerre, egy összegben jelentkezik majd. Az egykori pártüdülő, az 50 hektáros, három szállodából, 22 villaházból álló, sportpályákkal, étteremmel és több mint egy kilométeres stranddal rendelkező, ma már meglehetősen leromlott állapotban lévő Club Aliga értéke a működtetését végző részvénytársasággal együtt – Bardóczy szerint – 8 milliárdra becsülhető. A vagyonkezelő egyben és külön-külön is eladná az ingatlant. Hivatalos vagyonértékelést még nem végzett a KVI, erre és az eladás megvalósíthatósági tanulmányának elkészítésére e héten ír ki közbeszerzést a KVI. A nyertes tanácsadóval júliusban tervezik a szerződéskötést, a koncepció kidolgozását szeptemberre, így a szükséges engedélyek beszerzése után az üdülőkomplexum értékesítésére szóló pályázat(ok) legkorábban 2004. negyedik negyedévére várhatók. E szerint a Club Aligából bevételhez 2005–2006-ban juthat az egészségügyi tárca.
A három ingatlanon kívül nincs tervbe véve más, nagy értékű, használaton kívüli épület eladása. A következő egy-két évben csak kis értékű, korlátozott számú épület eladását, illetve cseréjét tervezi a tárca – mondta lapunknak Tóth Judit, a minisztérium szóvivője.
A minisztérium a három ingatlan hasznosításából több helyre is ígért már az idén forrást. Így a korábban prioritást élvező fejlesztéshez, az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) állomásainak többütemű felújítására és új járművek beszerzésére. Tóth Judit tájékoztatása szerint az idén 2,5–3 milliárd juthat az OMSZ-nek, mintegy 2 milliárd az úgynevezett komfortosítási programra (az egészségügyi dolgozók munkakörülményeinek javítására), s ebből tervezik az ügyeleti rendszer fejlesztését is. Rácz Jenő, a tárca helyettes államtitkára áprilisi bejelentése szerint az ingatlanértékesítésből tervezett 10 milliárdból ötöt az új, 24 órás sürgősségi rendszer (Sürgős Orvosi Segítség, SOS) kiépítésére fordítanak.

Domokos Erika
Domokos Erika

Ez is érdekelhet