A honvédelmi tárca – s ezen keresztül a költségvetés is – milliárdos nagyságrendű többletkiadással kénytelen szembenézni abban az esetben, ha a képviselők nem szavazzák meg a sorkötelezettség eltörlését. Juhász Ferenc honvédelmi miniszter tegnap kifejezte abbéli reményét, hogy a minősített szavazattöbbséget igénylő döntésben sikerül elnyerniük az Országgyűlés támogatását. A tárca a hadkiegészítő parancsnokságokat a jövőben szűkebb létszámmal, toborzóirodaként működtetné. Háborús helyzetben a lakosság hadra fogható részét persze ezután is besorozhatják (a lakosság katonának nem alkalmas részét pedig honvédelmi munkakötelezettség terheli), ám a sorozási rendszer megszűnésével máshonnan kell friss adatokkal feltölteniük az adatbázisukat, így a HM a jövőben máshonnan – például önkormányzatoktól – szerezné be a szükséges adatokat, amiért a tárca fizetni is hajlandó.
A minisztérium mintegy ötven jogszabály módosítását tartalmazó salátatörvényt készített elő, aminek tárgyalását már megkezdték a képviselők. Juhász úgy véli, hogy október végére sikerül elfogadtatniuk a törvénymódosításokat. Ezek között szerepel, hogy a HM bevezetné a rendkívüli helyzet fogalmát, ami egy lépéssel kevesebb, mint a rendkívüli állapot, vagyis az ország veszélyeztetettsége esetén magasabb készültséget, illetve a rendkívüli állapotra (háborúra) való felkészülési lehetőséget biztosítana. Kérdésünkre Juhász Ferenc elmondta, ebben az esetben más jogok még nem kerülnének a tárcához.
A légierőnél megszüntetik azok repülési pótlékát, akik nem pilóták, ami jelentős megtakarítás, a több száz érintettnél pedig vélhetően jelentős ellenállást eredményez. A közel százfős hajózó személyzetnél növelnék a repülési pótlék összegét.
