A feldolgozóipar bővülését jelzi a magyar beszerzési menedzserindex (BMI) szezonálisan kiigazított áprilisi értéke, amely 51,4 százalékra nőtt az előző hónapi 48 százalékról. A kedvezőtlen február–márciusi időszak a felmérés legnagyobb időszaki csökkenését mutatta. A Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság adatai szerint a BMI értéke 3,4 százalékponttal nagyobb, mint a márciusi indexérték volt. Az emelkedés vélhetően a kedvező külső konjunkturális helyzetnek, az ipari növekedésnek, és a beruházások bővülésének köszönhető – véli Török Zoltán, a Raiffeisen Értékpapír elemzője. A BMI adatainak a korábbi évek azonos időszaki számaival történő összehasonlítása azonban továbbra is gyengébb teljesítményre utal, mint az előző években. Lapunk számításai szerint a tisztított BMI gyengén korrelál az azonos módszertan alapján számolt, az eurózóna konjunktúráját jelző beszerezési menedzserindexszel, valamint a német Ifo üzleti bizalmi indexszel, de az utóbbi két mutató is növekedett az előző időszakhoz képest.
Az euróövezet feldolgozóiparának tevékenységét mérő beszerzési menedzserindex, a PMI tovább javult, a márciusi 53,3 százalékról, 54 százalékra. A javulás üteme azonban lassú, amit a szakértők az euró felértékelődésével magyaráznak. A német Ifo gazdaságkutató intézet által kiadott üzleti bizalmi index szintén nőtt, 95,3 százalékról, 96,2 százalékra. Az első negyedévben tartani lehetett attól, hogy a madridi robbantás és az euró erősödése visszaveti a növekedést, de az eseményeknek nem volt tartós hatásik, ezért is nőhettek a bizalmi indexek – vélekedett Barcza György, az ING Bank makroelemzője.
