Az OECD tagországainak gazdasági növekedése idén gyorsabb lesz, mint az elmúlt négy évben bármikor, bár az átlag igen jelentős különbségeket takar. A várakozások szerint ugyanis míg az USA-ban 4,7, addig az eurózónában csak 1,6 százalékkal bővül a GDP. A visegrádi országok gazdasága közben kétszer olyan gyorsan nő, mint Nyugat-Európáé, ezen belül a magyar növekedés az OECD átlaga körül alakulhat, Szlovákia és Lengyelország viszont az amerikai szintet hozhatja. Az eltérő növekedés - mint az az utóbbi napok eseményeiből is jól látszik - a továbbiakban is heves árfolyammozgásokat okozhat. Annál is inkább, mivel a szakértők figyelmeztetnek arra: az uniós országokban még ezeket a csekély növekedési adatokat is leronthatja, ha a gyenge bizalom miatt a fogyasztók inkább tartalékolnak, mint költenek.
A magyar és az eurózónabeli bizalmi indexek - amelyek között lapunk számításai szerint igen gyenge a korreláció - mindenesetre az idén javulást mutatnak. Elemzők szerint ugyanakkor nálunk (is) problémát jelenthet majd a konvergenciaprogramban vállaltak szigorú betartása.
Cikkeink a 2. és 3. oldalon ä
