A Magyar Kórházszövetség és a Magyar Orvosi Kamara (MOK) sem támogatja a kormány egészségügyi reformról szóló törvénytervezetét. A reform egyik legjelentősebb része, hogy megjelennének az úgynevezett ellátásszervezők. Ők a beteg, a szolgáltató és a biztosító között helyezkednek el és elsősorban koordinációs és ellenőrző tevékenységet folytatnának. Az IBR négy éve működik Magyarországon és eddig a szervezők, kizárólag egészségügyi szolgáltatók lehettek. A tervezet azonban kizárná a szolgáltatókat - csakúgy, mint a gyógyszer- és gyógyászatisegédeszköz-gyártókat - és a szervezők csak gazdasági vagy közhasznú társaságok lehetnének. Ezzel együtt a szervezőnek megfelelő szakmai csapattal kell rendelkeznie, amelyben - egyebek között - orvos, egészségügyi szakmenedzser, jogász, könyvvizsgáló is van. A kórházszövetség elfogadhatatlannak tartja az egészségügyi szolgáltatók - háziorvosi praxisok, fekvő- és járóbeteg-ellátók - kizárását. A kormány szerint azonban nem kerülnek hátrányos helyzetbe a jelenleg is működő szervezők: amennyiben alakítanak gazdasági társaságot és rendelkeznek a szükséges szakgárdával, folytathatják eddigi tevékenységüket. A MOK szerint a tervezet nem garantálja a betegek és az ellátók jogait, ráadásul az egészségügy több milliárd forint hiányát nem lehet a magánszférából pótolni. Hasonlóan vélekedik az ellenzék is, a legnagyobb problémájuk az, hogy a beteg és a biztosító közé beiktatnak egy profitorientált céget. A tervezet nem az eredeti modellkísérlet folytatása - nyilatkozta a NAPI Gazdaságnak Frajna Imre fideszes képviselő. Az ellenzék szerint a kormány pénzt akar kivonni az egészségügyből. Ezzel szemben a reformért felelős kormánybiztos, Radnai György szerint a reform 50 milliárd forint azonnali többletforráshoz juttatja az ellátórendszert, ráadásul az ellátásszervezők bevételük háromnegyedét kötelesek volnának a szolgáltatás javítására költeni. A koncepció szerint a gazdálkodás pénzügyi hozamát az ellátásszervező 2 éven keresztül nem fordíthatná saját céljára. A szervezők az alapellátásért fejpénzt kapnának, amit befolyásol majd a hatókörükbe tartozó lakosság egészségi állapota, kora is.
