A szakmai szervezetek szerint a kórházak májustól nehezebb helyzetbe kerülhetnek. A májusi elszámoláskor találkoznak ugyanis először gyakorlatban az új, dregresszív finanszírozási rendszerrel. Az új finanszírozási rendszer a kórházaknak mintegy 7, míg a járóbeteg-ellátóknak 2,5 százalékos veszteséget jelent - mondta a NAPI Gazdaságnak Golub Iván, a Magyar Kórházszövetség elnöke.
Az Egészségügyi Minisztérium a rendelkezésre álló források gazdaságosabb elosztása érdekében módosította a rendszert. Így az Országos Egészségbiztosítási Pénztár az egészségügyi szakellátókat teljesítményvolumen alapján finanszírozza. A minisztérium koncepciója szerint a járó- és fekvőbeteg-ellátásban tavaly elért összteljesítmény 98 százaléka tekinthető - biztonsággal és jó színvonalon - finanszírozható volumennek. Ezért az idén az intézmények tavalyi teljesítményének mindössze 98 százalékát fizeti ki maradéktalanul az OEP, a fennmaradó összegnek pedig csak bizonyos százalékát.
Egyes degresszív szabályok tavaly is érvényben voltak, olyan intézményekkel szemben, amelyek indokolhatatlan teljesítményt mutattak fel. A korábbi finanszírozási rendszerben az intézmények két módon tudtak több pénzhez jutni. Az egyik, ha minél több beteget vonzottak magukhoz, így ténylegesen megnőtt a teljesítményük. A másik megoldás a teljesítmény látszólagos növelése volt.
Ám ha ezt a beteget befektette - amúgy teljesen feleslegesen - három napra a kórházba, akkor az előbbi összeg többszrörösét is megkaphatta.
A szaktárca az új finanszírozási rendszerből adódó hiányokat az alapdíj emelésével és új fix díjak bevezetésével kívánja pótolni. A gyógyítási alapdíj a tavalyi 101 ezer forintról 120 ezerre emelkedett. A fix díj bevezetése azokat a szolgáltatókat érinti, ahol nem tervezhető a beavatkozás vagy a gyógyítás, de folyamatosan, magas színvonalon kell rendelkezésre állni. Ilyenek például a sürgősségi, intenzív vagy az égési osztályok. A fix díj értéke ágyanként és naponta 1000 forint.
Az alapdíj 19 százalékos bővülése nem fedezi az 50 százalékos bérnövekedést, a közműdíjak emelkedését és a gyógyszer áfa bevezetéséből származó többletkiadásaikat - állítják a szakmai szervezetek. Golub szerint 140 ezer forintos alapdíjra lenne szükség a veszteség elkerüléséhez. Ám a jelenlegi körülmények között azok az intézmények is rövid időn belül veszteségessé válhatnak, amelyeknek volt megtakarításuk. Az elnök szerint amennyiben a finanszírozási rendszeren nem változtatnak, súlyos problémák keletkezhetnek az ellátásban, ami a magyar fekvőellátás lassú összeomlásához is vezethet.
