BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Visszaesett az új autók eladása

Az idén az első negyedévben 3,4 százalékkal, 46 678-ra mérséklődött az új autók értékesítése, részben a regisztrációs díj bevezetése miatt.

2004. április 19. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Magyar Gépjárműimportőrök Egyesülete (MGE) hivatalos első negyedévi adatai is megerősítik a NAPI Gazdaság hétfőn megjelent részösszefoglalójának tapasztalatait, miszerint meglehetősen nagy kilengéseket mutat az új autók értékesítése. Március végéig összesen 46 678 új autót helyeztek forgalomba a viszonteladók a tavalyi 47 267-tel szemben, ami 3,4 százalékos csökkenést jelent.
Az eladásokat jelentősen befolyásolta, hogy a fogyasztási adót felváltó regisztrációs díj február elsejei bevezetése három héten keresztül adminisztrációs akadályokat okozott a értékesítésben. Sok forgalmazó márciusban próbálta meg behozni a februári tétlen napok lemaradását.
A részletes adatok szerint főleg a kis- és középkategóriájú autók vásárlói maradtak el, ami igencsak átrendezte az élbolyt. A Suzuki megőrizte ugyan első helyét - annak ellenére, hogy a tavalyi első negyedévhez képest 66,3 százalékkal csökkentek az eladásai -, ám az eddig tartósan második Opel 25,2 százalékos visszaesésével harmadik lett. Helyére 18 százalékos növekedéssel a Renault lépett. A következő helyeken is nagy az átrendeződés: néhány százalékos visszaesés éppúgy tapasztalható a márkák értékesítésében, mint 77 százalékos többlet. Ez utóbbit a Daewoo érte el, s ezzel a negyedik helyre került a tavalyi nyolcadik után. A legnagyobb arányban a Chrysler forgalma esett: a tavalyi első negyedévi 26 után idén csak négy új kocsi talált gazdára. Hasonlóan kedvezőtlenül alakult a Subaruk értékesítése és 46 százalékos visszaesést könyvelhetett el a Mitsubishi is. Az utóbbi márka kapcsán Dormán Judit, a márkaimportőr Denzel Hungária Kft. ügyvezető igazgatója elmondta lapunknak: a márkának a nagy forgalmú kiskategóriában egyelőre nincs modellje, mivel az új Colt várhatóan csak az ősz elején kerül a magyarországi Mitsubishi-szalonokba.
Három kivétellel - Mercedes, Saab, Volvo - valamennyi prémium-, illetve luxuskategóriájú személyautó-márka forgalmazója növelte eladásait, 10-120 százalék közötti arányban. A legnagyobb arányban a Lanciák értékesítése nőtt, mennyiségben az Audi teljesített a legjobban, amelyet a Volvo követ, míg a harmadik a Mercedes. E kategóriákban a regisztrációs díj bevezetése nyomán 25 ezer és nyolcmillió forint közötti árcsökkentésre számíthatnak a vásárlók.

Bubrik Gáspár
Bubrik Gáspár

Ez is érdekelhet