Élvezi a kormány és az illetékes bizottságok támogatását az a jegybanktörvényhez benyújtott módosító javaslat, mely szerint a jövőben a monetáris tanács (MT) tagjainak is nyilvánosságra kell hozni vagyonnyilatkozatukat - tudta meg a NAPI Gazdaság. Az MSZP-s Göndör István indítványa értelmében az MNB elnöke, alelnökei és a monetáris tanács további tagjai, valamint a felügyelőbizottság tagjai kinevezésükkor, majd azt követően kétévente tennének vagyonnyilatkozatot. Saját nyilatkozatukhoz emellett csatolni kötelesek a közös háztartásban lakó többi személy vagyonbevallását is, de ezeket nem hozzák nyilvánosságra.
A képviselő a változtatást azzal indokolta, hogy a jegybanki függetlenség mellett a demokratikus elszámoltathatóság is fontos elv. Ha a javaslatra rábólintanak a képviselők, akkor a MT tagjai a miniszterekkel, politikai államtitkárokkal és országgyűlési képviselőkkel kerülnek egy elbánás alá. Az Országgyűlés ma szavaz erről és a jegybanktörvényhez benyújtott többi módosító indítványról. Az ülésen emellett a tervek szerint a képviselők döntenek az elektronikus pénzt kibocsátó szakosított hitelintézetekre vonatkozó szabályozástervezethez beadott módosító indítványokról is.
