A kormány ugyanúgy támogatja a Magyarországot Romániával összekötő gáz- és villamos-távvezeték megépítését, mint ahogy tette azt az Erdélyen keresztül vezető autópálya ügyében is - jelentette ki Medgyessy Péter egy pénteki konferencián. A miniszterelnök szerint nem szabad hagyni, hogy az „európai pénzek európai bukszákban” maradjanak, amikor azokat magyarországi fejlesztésekhez is fel lehetne használni. Medgyessy megismételte korábbi javaslatát, amely szerint egy nemzeti lobbitanácsnak kellene létrejönnie a magyar uniós csatlakozás előnyeinek minél jobb kihasználása érdekében.
A Pénzügyminisztérium közel van a végső állásponthoz az euróbevezetés ügyében - jelentette ki a konferencia EMU-csatlakozásról szóló szekciójában Kovács Álmos. A tárca helyettes államtitkára szerint nemzetközi összehasonlításban a tavalyi 5,9 százalékos magyar áht-hiány nem számít kuriózumnak, az eurózóna hat országa, és hat frissen csatlakozó ország sem teljesíti a GDP 3 százalékánál nem magasabb hiányra vonatkozó feltételt. Hosszú távon a negyvenszázalékos GDP-arányos adósságráta lehet a cél, mivel jelenleg az adósságszolgálat éves szinten a GDP 4,3 százalékára rúg, ez pedig jelentős forráskiesést jelent a költségvetésben - mondta Kovács. Emiatt lényeges az eurócsatlakozás is, hiszen az euróban denominált adósságok visszafizetése így kiszámíthatóvá válik.
Magyarországnak törekednie kell a gyors eurócsatlakozásra - jelentette ki a tanácskozáson Oblath Gábor. Az MNB monetáris tanácsának tagja szerint egy kis, nyitott országnak a jelenlegi viszonyok között az önálló monetáris politika inkább terhet, semmint előnyt jelent.
