A kormányzati elképzelések szerint alapjaiban változna meg az egészségügyi intézmény- és finanszírozási rendszer. A reform alapja az irányított betegellátási rendszer (IBR), amelyet 2005 elejétől terjesztenének ki országosan – mondotta Radnai György, a reformért felelős kormánybiztos. A rendszer új elemei az ellátásszervezők lesznek, akiknek gondoskodniuk kell arról, hogy a rájuk bízott populáció – átlagosan 300 ezer fő – idejében, megfelelő szinten, megfelelő ellátást kapjon. Míg jelenleg az egészségbiztosító, a jövőben az ellátásszervezők kötnének szerződést az egészségügyi szolgáltatókkal.
A rendszer lényege, hogy a szervezők egy adott keretből gazdálkodhatnak – nem az elvégzett vizsgálatok után kapnak térítést –, a keletkezett megtakarítást pedig visszaforgathatják a rendszerbe. A jelentkezőknek minimum 1,5 milliárd forintot kell befektetniük. A korábbi elképzelésekkel szemben nem láthatnak el ellátásszervezői posztot egészségügyi szolgáltatók, gyógyszer- vagy gyógyászatisegédeszköz-gyártók. A jelentkezőket pályáztatnák.
A rendszer tavaly tizenegy településen működött és egymillió beteget érintett. A tapasztalatok szerint ezeken a területeken költséghatékonyan tudták ellátni a betegeket. Az idén az ellátásszervezők a korábbinál nagyobb szabadságot kaptak: egyes szerződések megkötésekor áralkut folytathatnak, valamint olyan magánszolgáltatókkal is szerződhetnek, amelyek nem állnak közvetlenül kapcsolatban az OEP-pel – az utóbbit azonban csak megtakarításaik terhére tehetik.
A reform ugyanakkor nem jelenti a több biztosítós rendszer bevezetését, kizárólag finanszírozási, ellátásszervezési változtatásokat hoz. Az egységes és szolidaritáson alapuló társadalombiztosítási rendszer nem változik. Várhatóan nyár elején szavaz az Országgyűlés az egészségügyi reformot megalapozó törvényről.
