BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hosszas tilitoli után hatósági árasak lettek a gyógyszerek

Hétfőn a parlament elutasította az új ártörvényt érintő valamennyi módosító javaslatot, így végleg hatósági árat vezethet be a kormány a gyógyszerekre.

2004. április 6. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Többszöri módosítás, a paragrafusok ki- és bepakolása ellenére az ártörvény eredeti állapotáról zárószavaz az Országgyűlés. Így a 42. és 43. paragrafus értelmében a támogatott medicinák árát a kormány határozhatja meg. A törvény elfogadásához egyszerű többség szükséges, ám a koalíciós partner álláspontja még nem ismert.
Mindeközben továbbra sem csitul a gyógyszerpiac. A múlt héten ugyanis elterjedt a hír, hogy a két inzulingyártó közül a dán Novo Nordisk (NN) kivonul a magyar piacról. Ezt követően - a kormány utasítására - 2,1 milliárd forint értékben vásárolt inzulint az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet (EKI). Az EKI feladata pótolni a hiányt, ha valamelyik gyártónak vagy nagykereskedőnek szállítási nehézsége akad - tavaly 12 alkalommal volt erre példa, különböző készítmények esetében. Az intézet főigazgatója, Révész Bendegúz a NAPI Gazdaságnak elmondta: egyelőre nincs információjuk arról, hogy a nagykereskedők nem tudnának inzulint szállítani. Az egészségügyi tárca közleményben jelezte: a kormány garantálja, hogy a cukorbetegek az eddig megszokott inzulinkészítményeikhez továbbra is hozzájuthatnak. Lapunk megtudta, hogy elsősorban a Lilly Hungária (LH) készítményeiből van kevesebb a jelentősen megnövekedett kereslethez képest. Szabó László, az LH ügyvezető igazgatója elmondta, hogy a hiány a hirtelen támadt felvásárlási lázból ered. Ez azonban érthető, hiszen egy cukorbetegnek az élete függ az inzulintól, így ilyen helyzetben mindig nagyobb készletet vásárolnak, főleg hogy az inzulin akár két évig tárolható. Szabó elmondta, hogy az inzulingyártási kapacitást hónapokra előre tervezik, így az esetleges hiány nehezen pótolható, az elsődleges feladat tehát a felvásárlási láz megszüntetése. A legnagyobb gondot az okozhatja, hogy az EKI csak a NN készítményeiből vásárolt, ám az LH és az NN inzulinjai nem pótolhatóak egymással. Jelenleg Magyarországon 130 ezer inzulinos cukorbeteg van, közülük valamivel több mint hatvanezren az LH készítményeit használják.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet