BUX 139211.23 -0,2 %
OTP 44950 0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Patikai árverseny?

2004. április 4. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az Országgyűlés egészségügyi bizottsága által a gyógyszerekre bevezethető hatósági árról szóló javaslat elfogadása (a módosítás szerint a szakminiszter évente rendelkezne a támogatott gyógyszerek áráról) furcsasága, hogy alig egy héttel ezelőtt a bizottság - az ellenzék javaslatára - egyhangúlag törölte az új ártörvény ezen paragrafusait. Most (egy kormánydöntésnek köszönhetően) a bizottság két olyan részt is beemelt, amely rendelkezik a medicinák hatósági áráról.
A módosítás értelmében amennyiben a gyógyszerkassza hiánya átlépi a 10 százalékot és a szaktárca nem tud megegyezni a gyártókkal, az egészségügyi miniszter hatósági árat vezethet be. A tervek szerint 2005. január elején lépne hatályba a törvény - mondta a NAPI Gazdaságnak Schwartz Tibor, a bizottság elnöke. E törvény kizárólag a támogatott termékek árát szabályozná, ugyanakkor egy másik módosítással a nem támogatott medicinák ára is befagyasztható lenne. Engedélyeznék továbbá a patikák közötti árversenyt. Frajna Imre (Fidesz) a NAPI Gazdaságnak elmondta, hogy amennyiben a parlament megszavazza a törvénymódosítást, az Alkotmánybírósághoz fordulnak.
Beemelte a bizottság a javaslatba az Európai Unió gyógyszerdirektívájának egyik cikkejét, nevezetesen a transzparenciáról szóló irányelvet is. Eszerint május egytől a direktíva jogerőre lépne, így a kormány kizárólag egységes és világos feltételrendszer szerint tárgyalhatna a gyártókkal. Ez az elmúlt hetek történései alapján mindenképpen üdvözölendő, hiszen többször is olyan hírek láttak napvilágot, hogy a szaktárca külön megállapodást kötött egyes gyártókkal. Legutoljára az inzulinellátás miatt érte ilyen vád a tárcát. Egy kormányhatározat alapján az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet 2,1 milliárd forintért vásárolhatott inzulint. Történt mindez azután, hogy az egyik inzulingyártó cég - Novo Nordisk - kapcsán elterjedt az a hír, hogy kivonul a magyar piacról. Ezt a tárca és a cég is cáfolta. Az illetékes államtitkár azt is több fórumon hangsúlyozta, hogy a 2 milliárdos felvásárlás nem külön alku része, a vásárlás részletei mindenesetre egyelőre nem ismeretesek.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet