BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Fellendülést várnak a filmesek

2004. március 31. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A ma hatályba lépő filmtörvény által biztosított kedvezmények hatására a szakma jelentős filmipari fellendülésre számít, a beruházások után igénybe vehető 20 százalékos adókedvezmény biztosításával a külföldi bérmunkák emelkedését várják. Az ünneplésre némi árnyékot vet, hogy az idei büdzsében tervezett 6,5 milliárd forint helyett a költségvetési megszorítások miatt csak 5,7 milliárdos állami támogatást kapnak. (Tavaly 5,3 milliárd jutott, jövőre a kormány 8, 2006-ra pedig 10 milliárdos támogatást ígért.) Üröm az örömben az is, hogy most már nem lehet forgalmi adót visszaigényelni az állami támogatásból vásárolt szolgáltatások után, ami további 20 százalékos veszteséget okoz.
A támogatások elosztásáért felelős Magyar Mozgókép Közalapítvány (MMK) az ígért 5,5 milliárd, majd az idei költségvetésben előirányzott 5,2 milliárd helyett végül 4,8 milliárd forinttal gazdálkodhat – mondta lapunknak Tóth Erzsébet, az MMK főtitkára. (Az MMK tavaly 4,2 milliárdot osztott szét.) Újdonság, hogy idén a filmkészítők normatív támogatást kaphatnak új produkciójuk készítéséhez, ehhez korábbi filmjük nézettsége vagy külföldi fesztiválokon elért sikerei alapján juthatnak. A pályázatok szervezéséért a Mozgókép Koordinációs Tanács, az adminisztrációért és a hatósági feladatok ellátásáért a Nemzeti Filmiroda lesz felelős. Ennek szervezése célegyenesben van, a Filmiroda már a jövő héten felállhat – mondta lapunknak Zacher Balázs, az NKÖM audiovizuális főosztályának vezetője. Az igazgatót a tárca pályázaton májusig választja ki, addig megbízott vezető áll az iroda élén.
Nagy külföldi szakmai érdeklődés kísérte az MMK és az NKÖM közös, a magyarországi befektetési kedvezményekről tartott tájékoztatóit, s jelentős nemzetközi filmes lapok is összeállítást közöltek ezekről – mondta Tóth Erzsébet. A magyar producerek már előzetes tárgyalásokat folytatnak amerikai, angol és egyéb európai partnerekkel, de ezek a támogatási rendszer beindulásával juthatnak célegyenesbe. A szakemberek legalább tízmillió dolláros nagyságrendű kezdeti éves bevételt várnak.
A produkciók fogadásához ugyanakkor megfelelő infrastruktúra is szükséges. Az ÁPV Rt. és az MMK jelenleg is egyeztet a tulajdonukban lévő – meglehetősen korszerűtlenül fölszerelt – Mafilm-műtermek és a Filmlabor sorsáról. Erről hamarosan döntés várható. Az MMK álláspontja szerint a Mafilmet csak 4-5 milliárd forintos reorganizáció után kellene eladni, ám ez nem jelentene ekkora egyszeri kiadást, ha sikerülne magántőkét bevonni. Mások viszont már készülnek a bérmunkák fogadására, ősszel ugyanis Pomázon megnyílik a Stern Film Stúdió és Média Center, amely két műteremmel és a filmgyártáshoz kapcsolódó kiszolgáló helyiségekkel biztosít forgatási helyszínt a produkcióknak.

Domokos Erika
Domokos Erika

Ez is érdekelhet