Magyarországon jelenleg két cég - a Lilly Hungária és a Novo Nordisk - foglalkozik inzulingyártással. Információk szerint a Novo Nordisk (NN) dán központja - a hatósági árak bevezetése miatt - értesítette a szaktárcát, hogy kivonja termékeit a magyar piacról. Feltételezések szerint hétfő este sikerült a NN-nek megegyeznie a tárcával, így az inzulinellátás továbbra is garantált. A részletekről azonban semmit sem lehet tudni. A betegek inzulinellátása zökkenőmentes - közölték a Napi Gazdasággal az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) sajtóosztályán. Hasonló nyilatkozatot kaptunk az NN-től, miszerint a cég nem vonul ki a magyar piacról és az inzulinellátást teljes portfólióval biztosítják. Ezzel szemben a Lilly Hungária meglepetéssel értesült az NN-nel kötött megállapodás híréről. Szabó László, az LH ügyvezető igazgatója reméli, hogy hamarosan megkezdődnek az egységes tárgyalások. E megbeszélések eredményétől függ, hogy változatlan termékpalettával maradnak-e a magyar piacon. A hatósági árcsökkenés a gyógyszergyártóknak nemcsak a magyarországi bevételkisesés miatt okoz problémát. A gyártók szerint ez ugyanis nemzetközi árcsökkenést generálhat, elsősorban ez az elsődleges oka annak, hogy több nagy gyártó is riadót fújt. A GlaxoSmithKline gyógyszergyártó cég sem vonul ki Magyarországról - nyilatkozta a NAPI Gazdaságnak Leitner György, ügyvezető igazgató, cáfolva ezzel a Financial Times keddi cikkét.
Azt sem lehet egyelőre tudni, hogy mely betegségcsoportokat érintő készítmények tűnhetnek el a patikákból. Ráadásul egyre átláthatatlanabb a helyzet, a szereplők - gyártók, gyógyszerészek, kamara - a napi helyzetről elsősorban a médián keresztül értesülnek. A jelenlegi kezelhetetlen helyzetet elsősorban az okozza, hogy egy hónappal a csatlakozás előtt a kormány nem tartja be az uniós transzparencia direktíváját - mondta a NAPI Gazdaságnak Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke. Ezen irányelv szerint a gyógyszergyártókkal csak egységes és mindenki számára ismert feltételrendszer alapján lehet tárgyalni.
