BUX 139018.07 -0,34 %
OTP 44890 -0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem tisztul a gyógyszerhelyzet

A nagykereskedők mellett az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete is az Alkotmánybírósághoz fordul a gyógyszerár-intézkedések miatt. A GVH nem indít versenyfelügyeleti eljárást az OEP ellen és a gyógyszerpiac teljes újraszabályozását javasolja.

2004. március 28. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az MSZP választmánya az egészségügyi rendszer megújításában és a gyógyszergazdálkodás ésszerűsítésében egyetért a kormány törekvéseivel – jelentette ki Jánosi György a választmány elnöke, a szombati testületi ülés után. Kökény Mihály egészségügyi miniszter egy pénteki rádiós nyilatkozatban reményét fejezte ki, hogy még a gyógyszerárak befagyasztása – április elseje – előtt sikerül a gyártókkal megegyezni. A tárgyalások e héten kezdődnek – mondta a NAPI Gazdaságnak Tóth Judit, a tárca szóvivője.
A gyógyszergyártók azonban csak előre meghirdetett és mindenkire egyaránt vonatkozó feltételek mellett hajlandóak az ártárgyalásokra. A gyártók két legnagyobb szervezete, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége és az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (IGYE) minden másfajta tárgyalási kísérletet elutasít.
Pénteken a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) közleményben tudatta, hogy nem indít versenyfelügyeleti eljárást az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) ellen. A vizsgálatot az IGYE kezdeményezte az OEP-nek az árbefagyasztás előkészítésében betöltött szerepe miatt. Az egyesület erőfölénnyel való visszaélést és szervező szerepet vélelmezett, a GVH azonban elutasította a kezdeményezést. Székely Krisztina IGYE-elnök szerint továbbra is kitartanak az álláspontjuk mellett és azt tervezik, hogy az ügyben az Alkotmánybírósághoz fordulnak.
A GVH egy másik közleményében sürgeti a magyarországi gyógyszerpiac újraszabályozását. A hivatal ajánlásában a korábbinál szigorúbb promóciós és reklámozási szabályozást sürget. A GVH szerint ugyanis a támogatott termékek piacán az árversenynek úgy kell prioritást adni, hogy ennek a társadalombiztosító, ezen keresztül pedig a lakosság legyen a nyertese. Ennek érdekében megtiltható minden olyan eladásösztönzési módszer vagy eszköz használata, amelyek közvetlenül vagy közvetetten a gyógyszert felíró orvosokat vagy a gyógyszerészeket teszik érdekeltté a gyógyszerforgalom növelésében.
Szintén az AB-hoz készülnek a gyógyszerészek. A Gyógyszerészek Országos Gyűlése kiáltványban követeli, hogy az egészségügyi kormányzat felelős módon oldja meg a gyógyszerellátás problémáit. A gyógyszerészek szerint a gyógyszerkészletek drasztikus leértékelése, a források csökkentése veszélybe sodorják a jelenlegi biztonságos gyógyszerellátást. A kormány intézkedése felelőtlen és szakmailag megalapozatlan, a felajánlott kompenzáció pedig csak egynegyede az előre látható veszteségeknek. Ezt a kiáltványt a betegjogi szervezetek is támogatják.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet