Az MSZP kezdeményezi a nyugellátásról szóló törvény módosítását, hogy a 13. havi nyugdíjat két részletben – az elsőt május 31-ig – fizessék ki – jelentette be szombaton Göndör István frakcióvezető-helyettes. Az idén már kétheti nyugdíjat tartalmazó 13. havi nyugdíj második részletét december 15-ig folyósítanák. Az MSZP hétfőn kéri a házszabálytól való eltérést, hogy mielőbb szavazhassanak a tervezetről. Ha a parlament elfogadja a törvényjavaslatot, akkor májusban az öregségi nyugdíjasok 15 240, a korhatárt elért rokkantnyugdíjasok 14 164, a korhatár alatti rokkantsági nyugdíjasok pedig 11 792 forintot kaphatnak átlagosan.
Az egyheti nyugdíj az éves nyugdíj mértékét 2,2 százalékkal emeli. Így a januári 6,3 százalékos emeléssel együtt összesen 8,5 százalékkal nőnek a juttatások májusig. Az intézkedés nem érinti az özvegyi nyugdíjak második részének novemberi emelését és a méltányossági nyugdíjemelések fokozatos teljesítését. Az emelés fedezete 36 milliárd forint, amit a pénzforgalmi adatok módosításával lehet előteremteni.
A javaslatot a kormány és a miniszterelnök is ismeri, s erről konzultáltak a pénzügyminiszterrel is, így nincs akadálya annak, hogy erről szavazzon az Országgyűlés – véli Gál J. Zoltán kormányszóvivő. A javaslat nem növeli az idei költségvetés terheit, ám az időbeni átrendezésnek kamattöbblete van, ez viszont vállalható – mondta Draskovics Tibor az Indexnek. Göndör szerint viszont ez semmilyen terhet nem jelent, mivel a költségvetésben a pénz „jön-megy, nem olyan, mintha bankban lenne”.
