BUX 139018.07 -0,34 %
OTP 44890 -0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Utólagos kedvezmény az aláíróknak?

Azon gyógyszergyártók termékei is olcsóbbak lesznek április elsejétől, amelyekre nem vezetnek be hatósági árat.

2004. március 25. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

ä Molnár Barbara
Jövő hét csütörtöktől mintegy 12 ezer gyógyszer térítési díja átlagosan 15 százalékkal csökken. Ebből 120 gyártó körülbelül 10 ezer készítményére hatósági árat vezet be a kormány. E cégek ugyanis nem vállalták, hogy készítményeik termelői árának 15 százalékát befizessék a gyógyszerkasszába. Ugyanakkor a múlt hét végén 42 gyártó vállalata a befizetést, így az ő termékeik - több mint 1800 készítmény - továbbra is a jelenlegi áron lennének kaphatóak. A szerdán nyilvánosságra kerülő miniszteri tájékoztató szerint azonban e cégek egyes gyógyszerei is olcsóbbak lesznek. A szerződött gyártók támogatott medicináira ugyanis az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) átlagosan 15 százalékkal nagyobb támogatást ad. Így a betegek szinte valamennyi Magyarországon forgalomba lévő gyógyszert olcsóbban kaphatják meg áprilistól. Valószínűleg ez lehet annak a magyarázata, hogy a március 19-én megjelent Magyar Közlönyben valamennyi gyógyszernek a 15 százalékkal csökkentett térítési díja jelent meg új árként. Az árak befagyasztása miatt a gyógyszer-nagykereskedők az Alkotmánybírósághoz fordulnak. Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete szerint az állami intézkedés főként a paralel kereskedelmet szolgálja, miközben ellehetetleníti a szektorban tevékenykedő kis- és középvállalkozásokat.
Az OEP szerint a támogatás növekedésről még a tárgyalások előtt tájékoztatták a gyártókat; a gyártók és az ellenzék azonban ennek ellenkezőjét állítja. Az Országgyűlés egészségügyi bizottsága szerdán elutasította az új ártörvény azon paragrafusait, miszerint a gyógyszerek véglegesen hatósági áras termékké válnának (NAPI Gazdaság, 2004. március 25. 1-3. oldal). A végső döntés azonban a parlament kezében van. Frajna Imre fideszes képviselő szerint a két ellenzéki párt és az SZDSZ egyaránt nemet mond az ártörvény ilyen módosítására. Véleménye szerint a gyógyszerárcsökkentés „rádőlhet” a kormányra. A megemelt támogatások miatt ugyanis a gyógyszerkassza továbbra sem lesz tartható, ráadásul több olcsó készítmény eltűnhet a piacról. Jelenleg mintegy 150 termék kivonását fontolgatják a gyártók - mondta Frajna.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet