BUX 138530.74 -0,69 %
OTP 44640 -0,62 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ellátási problémákat okozhat a hatósági ár

2004. március 24. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Alkotmánybírósághoz fordulnak a gyógyszer-nagykereskedők a medicinákra bevezetett hatósági árak miatt – jelentette be szerdán Szabó Ferenc, a Gyógyszer-nagykereskedők Szövetségének elnöke. A nagykereskedelem 25-30 milliárd forint értékű készletállománnyal dolgozik, így április 1-jén – a hatósági árak bevezetésével – 4,5 milliárd forintos egyszeri kár éri a szektort. Az ágazat nyeresége tavaly nem érte el a kétmilliárd forintot. A veszteséget tovább növeli az a 1,5 milliárd forintos árréstömeg-csökkenés, amely a következő hat hónap alacsonyabb árbevételéből fakad. Ezenkívül a patikákat 3,5 milliárd forintos egyszeri veszteség éri, amelyet további 1,5 milliárdos árbevétel-kiesés követ. (A gyógyszer-nagykereskedők átlagosan 6,4, míg a patikák 14,3 százalékos hatósági árréssel dolgoznak.)
Szabó szerint – aki egyben a Hungaropharma Gyógyszerkereskedelmi Rt. vezérigazgatója – a gyógyszerellátás jelenlegi színvonala a hatósági árak bevezetése után tarthatatlan. A Hungaropharma a vele szerződésben álló mintegy 2000 patikának a korábbinál rosszabb feltételekkel – ritkábban és kisebb kedvezménnyel – tud szállítani.
A nagykereskedők és a patikák – a nagyobb veszteséget elkerülendő – tíz napja nem rendelnek új szállítmányt, mivel ki akarják futtatni a jelenlegi készleteket. Így április elsejéig gyógyszerhiány alakulhat ki, amely utána gyorsan megszűnik, ám a drágább – 3000 forint fölötti – készítményeket ezentúl várhatóan nem tartják raktáron a patikák. Ugyanakkor április eleje után gyártói szinten jelentkezhet hiány: előfordulhat, hogy több gyártó is kivonul a magyar piacról. A kereskedők nemcsak a fejük fölötti döntéseket sérelmezik, hanem a tájékoztatást is hiányolják; egyelőre semmilyen értesítést nem kaptak arról, hogy mely termékekre nem vezetik be a hatósági árat – mondta Szabó.
A hatósági árak bevezetése erősítheti a paralel kereskedelmet. A jövőben a nagykereskedőknek is megéri külföldön eladni a medicinákat, ami szintén hiányt okozhat a magyar piacon – mondta az elnök a NAPI Gazdaságnak.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet