BUX 137943.87 -1,11 %
OTP 44380 -1,2 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Patikák profit nélkül

Jelenleg egy havi tízmillió forintos forgalmat bonyolító patika nem tud gazdaságosan üzemelni.

2004. március 23. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Előzetes számítások szerint akár 3,5 milliárd forint veszteség is érheti a gyógyszertárakat, ha április 1-jétől érvénybe lép az átlagosan 15 százalékos gyógyszerár-csökkenés. Az alacsony árrés miatt eddig sem tudtak komoly nyereséget kitermelni a patikák - állítják szakmabeliek -, a 14 százalékos magyarországi árréssel szemben az unióban 25 százalékkal kalkulálhatnak.
A Magyar Gyógyszerész Kamara szerint a csatlakozásig Magyarországon el kellene érni a 20 százalékos árrést, ám erre jelenleg nincs túl nagy esély. Jelenleg mintegy 2700 patika működik az országban, tipikusan egyéni, illetve családi vállalkozás vagy betéti társaság formájában. Zalai Károly, a gyógyszerészkamara alelnöke szerint tízmillió forintos havi forgalom esetén 1,4 millió forint marad a patikáknál. Ennek 60-65 százalékát fordítják bérekre; az arány azért magas, mert mind a gyógyszerészek, mind az asszisztensek magasan képzett szakemberek. A szakmai előírások szerinti fix költségek - rendszergazda, szoftver, hardver - a megmaradt összeg 12-15 százalékát viszik el. Ezen kifizetések nagyjából egységesek a patikákban. A legnagyobb szórás az ingatlanhasználat költségeiben tapasztalható: a gyógyszertárak egy része bérli az ingatlant, míg másoknak saját tulajdonukban van az épület. Ez a költségarány 0 és 4 százalék között szóródik. A közüzemi díjak és a használattal felmerülő költségek aránya nem meghatározható: jogszabály szerint egy patikának minimum 80 négyzetméteres területen kell működnie, ám létezik ennél ötször nagyobb alapterületen működő gyógyszertár is.
A patikák költségeit növelik a lejárt szavatosságú készítmények, azokat ugyanis szinte egyetlen gyártó sem vásárolja vissza. A lejárt gyógyszerkészletek mértéke azonban nem túl jelentős: főleg járványok idején halmozódnak fel fölös készletek a vakcinákból.
Az év elejétől újabb költséget ró a gyógyszertárakra a gyógyszerbontás. A patikusoknak kell becsomagolniuk, felcímkézniük a megbontott medicinákat és betegtájékoztatót kell hozzájuk mellékelniük. Ez utóbbit fénymásolják vagy a patika számítógépén nyomtatják ki. Mindennek következtében a „szóló” tabletta jóval többe kerülhet, mint az eredeti kiszerelésben egy pirulára jutó ár: becslések szerint 30-40 forintos felárat számolhatnak fel a patikák vásárlásonként.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet