Az egészségügyi tárca csütörtökön hirdeti meg az Európai Unió Strukturális Alapjaiból támogatott egészségügyi és szociális pályázati programokat, így mintegy 39 milliárd forint többletforrás kerül az ágazathoz – jelentette be Jakab Ferencné címzetes államtitkár. A szociális és egészségügyi ágazaton belül négy pályázatot hirdetnek meg, amelyek célja az ellátórendszer hiányosságainak – egyebek között a kórházcentrikusság, az elavult eszközpark, a kapacitáshiány – kiküszöbölése.
Egészségügyi területen a támogatott beruházások a hátrányos helyzetű régiókban – az Észak-Alföldön, Észak-Magyarországon és a Dél-Dunántúlon – valósulhatnak meg. A szociális fejlesztések viszont az ország teljes területét érintik. A három régióban a programok az egészségügyi infrastruktúra és az információtechnológia korszerűsítését szolgálják. Létrehoznak egy regionális modellintézményt a szív- és érrendszeri és daganatos megbetegedések kezelésére. Továbbá új diagnosztikai és szűrőközpontokat kívánnak létesíteni, illetve fejlesztik a rehabilitációs és ápolási ellátást.
A szociális fejlesztések elsődleges célja az ellátott hátrányos helyzetű emberek foglalkoztatási esélyeinek növelése, valamint a család és a munkahely összeegyeztetését támogató szolgáltatások – bölcsődék, családi napközik – bővítése. Ez utóbbi projektekre összesen 9,48 milliárd forint uniós forrás áll rendelkezésre, míg az egészségügyi programokra 20,04 milliárd, amit a kormány 10 milliárd forinttal egészít ki.
