Tavaly Magyarországon a nemzetközi konferenciaszövetség (ICCA) kritériumainak megfelelő - legalább három országból érkező, ötven fő részvételével megrendezett - konferenciát 351-et rendeztek, ebből 91 orvosi, egészségügyi témájú volt - derül ki a Magyar Turizmus Rt. Magyar Kongresszusi Iroda (MKI) adataiból. A többi nemzeti orvosi konferencia, továbbképzés, fórum és szimpózium az összes rendezvény felét is kiteheti. Elsősorban azok a kutatóorvosok utaznak ezekre a rendezvényekre, akik a nyilvánosság előtt akarják bemutatni legújabb kutatásaik, fejlesztéseik eredményét. A családorvosok is aktív konferencialátogatók, de minden nemzetközi és magyar orvosi társaság, szövetség megrendezi legalább négyévente esedékes gyűlését. Mindegyik orvosnak, fogorvosnak, gyógyszerésznek és klinikai szakpszichológusnak kötelező a folyamatos szakmai továbbképzés: az utóbbiakon szerezhető kreditpontszámokat az idén januártól a több mint száz tagot számláló, Magyar Orvostársaságok és Egyesületek Szövetsége (Motesz) állapítja meg.
A magyarországi, általában háromnapos konferenciák többségét budapesti négy- és ötcsillagos szállodákban rendezik, de egyre népszerűbbek a nem fővárosi, wellnessközpontok közelében szervezettek is, kedvelt helyszín Tapolca, Zalakaros és Lillafüred - mondta lapunknak Miklósi Ferenc, a Convention Budapest Kft. társtulajdonos-ügyvezetője. A közepes konferenciák 400-500 fősek, az igazán nagyszabásúak ezernél kezdődnek. A rendezvényszervező piac kilencvenes évekbeli dinamikus fejlődése az elmúlt években megtorpant. Tavaly óta a tudományos konferenciák kikerültek a tárgyi áfamentes tevékenységek közül, ami 20 százalékos költségnövekedést jelent, a megrendelők kedvét pedig a 2003-tól bevezetett reprezentációs adó, valamint az ehhez kapcsolódó étel, ital, vendéglátás áfa-visszatérítésének megszüntetése veszi el.
Egy konferencia büdzséje a részvételi díjakból, a támogatásokból és a rendezvényt kísérő (ha van) kiállítás díjaiból áll össze. A gyógyszergyártók, egészségügyi beszállítók a támogatásért, kiállításért cserébe előadási lehetőséget és reklámfelületet kérnek a szervezőktől. A rendezvény összbevéte-lének 12-15 százaléka a szervezés díja. A rendezvényen való részvételi díj - ami nem tartalmazza az orvos utazási és szállásköltségét - a magyar konferenciák esetében 10-20 ezer forint, ám a nemzetközi eseményeké eléri az 500-600 eurót is. (Az áltag 350 euró.) A magyar orvosok a 130-140 ezer forintos regisztrációs díjat, plusz az utazási és szállásköltségeket nem tudják kifizetni, ezt a gyógyszergyártó cégek állják. A gyógyszerek és gyógyhatású készítmények reklámozásáról és ismertetéséről szóló hatályos rendelet engedélyezi a gyártóknak, hogy szakmai rendezvényeken a részvételi díj mértékében támogassák az orvosokat, kutatókat.
A luxusutazásokról, autókról és laptopok gyógyszercégek általi ajándékozásáról szóló híreszteléseket Benoist György, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) országos etikai bizottságának elnöke túlzásnak tartja. Tájékoztatása szerint a MOK első fokon eljáró etikai bizottságaihoz nem érkezett ilyen témában bejelentés.
A Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége és az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete által alapított közös etikai bizottság sem foglalkozott ilyen ügyekkel az elmúlt öt év- ben - mondta lapunknak Zalai Gábor, aki ez év márciusáig tölti be a bizottság elnöki tisztségét.
Egyes becslések szerint a gyártók bevételük 15 százalékát fordítják reklámra (marketing, orvoslátogatás, rendezvény, továbbképzési támogatás), mások a gyógyszerfelírást ösztönző pénz nagyságát évente több mint 50 milliárdra teszik.
