Lehetséges-e hogy az állam keres a lakástámogatási rendszer jelenlegi formáján? – kérdezte többek között a NAPI Gazdaság hétfői cikkére is utalva Mádi László fideszes képviselő a parlament hétfői ülésén. Mádi szerint tavaly a támogatások visszafogásától való félelem miatt futott fel a kedvezményes hitelek igénybevétele, míg az idén a megszorítások után már aggasztó a visszaesés. A kormányzati lakáspolitikának két célja lehet: azon fiatalok támogatása, akiknek nincs más lehetőségük a lakásszerzésre, illetve azok segítése, akik esetében indokolt, hogy nagyobb, jobb helyen található lakáshoz jussanak – mondta válaszában Draskovics Tibor. A pénzügyminiszter szerint nagyméretű lakás vagy második lakás megszerzését nem szabad az adófizetők pénzéből támogatni. Míg az előző ciklus elején 40 ezer forint illetékkedvezmény járt a fiataloknak, addig ma kétmilliót forintot kaphatnak, ha vállalják a két gyerek felnevelését, így indokolatlan a támogatások beszűküléséről beszélni – tette hozzá Draskovics. Mivel még az ötmillió forintos támogatott plafon is felette van a korábbi hitelfelvételek átlagának, ezért nem célszerű ennek emelése. A PM ugyanakkor nyitott az olyan javaslatokra, amelyek bővítik a támogatási rendszert, ugyanakkor nem fenyegetik a pénzügyi egyensúlyt, azaz a megtakarításokat nem szívja el a fogyasztás, fenyegetve ezzel a fizetési mérleget – mondta a miniszter.
A szocialista zsákmányszerzők kiszolgálása-e a kormány célja az állami vagyon átadásának lehetővé tételével? – tudakolta Font Sándor MDF-es képviselő. Font a Volán-társaságokra benyújtott önkormányzati igényekkel kapcsolatban kérdezte a pénzügyminisztert. A kabinet támogatja az önkormányzatokat, de elsősorban a kiegyensúlyozott fiskális politikán keresztül – mondta válaszában Draskovics Tibor. A vagyonátadás csak egy törvényi lehetőség és nem kötelezettség, amit az ÁPV Rt. és a PM vizsgál. Zsákmányszerzésről pedig nincs értelme beszélni, mert a fideszes vezetésű Debrecen és Kaposvár is benyújtotta igényét – mondta Draskovics.
