A korábbi 3,2 helyett 3,4 százalékos GDP-növekedés várható 2004-ben Magyarországon - derül ki a Kopint-Datorg gazdaságkutató intézet legújabb konjunktúrajelentéséből. Palócz Éva, a kiadvány szerkesztője elmondta, hogy álláspontjuk szerint 2-3 éve nem volt ennyi ok a derűlátásra, biztatóak ugyanis az ipari termelési, a beruházási és az exportadatok is. A Kopint így 8,5-9,0 százalékra növelte az ipari termelés növekedésére vonatkozó előrejelzését, míg az éves átlagos inflációra 6,3 helyett 6,6 százalékot várnak a kutatók. A fellendülés feltétele, hogy a pénzpiacon a jelenlegihez hasonlóan nyugodtak legyenek a kedélyek - vélte Palócz. A nettó reálkeresetek idén 1,5 százalékkal nőhetnek, várhatóan véget ér a gyors béremelkedések időszaka. A Kopint szerint az államháztartás (áht) hiánya eredményszemléletben idén a GDP 4,9 százalékát teheti ki, tavaly decemberben ennél 0,6 százalékkal még kevesebbel számoltak, de időközben a Pénzügyminisztérium is felemelte 4,6 százalékra előrejelzését.
Kevésbé kedvező az ország helyzete régiós összehasonlításban: az EU-hoz csatlakozó államok közül itt alakult a legrosszabbul az államadósság és az infláció trendje, és az árfolyam-volatilitás tekintetében is csak a csehek „büszkélkedhetnek” hasonlóan instabil valutával. Míg a többi csatlakozónál megfigyelhető a kamatkonvergencia, a magas magyar jegybanki alapkamat kiugrónak számít a térségben. Egyedül a munkanélküliség alacsony szintje adhat magyar részről örömre okot, itt azonban az alacsony aktivitási rátára hívják fel a figyelmet a kutatók.
