BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Fellendülés vagy bizonytalanság jön?

Vitáik ellenére a négypárti kerekasztal résztvevői egyetértettek abban, hogy a közjogi viták helyett inkább a gazdaságra kellene koncentrálniuk a politikai szereplőknek.

2004. március 10. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Egészséges pályán halad a gazdaság, ezt jelzi a tavalyi negyedik negyedéves 3,5 százalékos GDP-növekedési adat, és az, hogy évek óta először az importot meghaladó mértékben nőtt a kivitel – jelentette ki kedden a NAPI Gazdaság által szervezett konferencián Molnár Albert, az MSZP költségvetési munkacsoportjának tagja. A parlamenti pártok képviselőinek részvételével megszervezett kerekasztal-beszélgetésen Molnár úgy vélekedett, hogy a trend megfordulása annak a gazdaságpolitikai irányváltásnak köszönhető, amely a belső fogyasztásra épülő keresletélénkítés helyett az exportvezérelt növekedést tartotta szem előtt.
Korántsem olyan rózsás a makrogazdasági helyzet, ahogy azt a kormány lefesti, elég csak a hosszú évek óta tartó inflációcsökkenés megakadására, vagy az állam adósságállományának jelentős emelkedésére gondolni – mondta Mádi László, a Fidesz képviselője. Véleménye szerint az egyik legkomolyabb problémát a vállalkozásokat körülvevő bizonytalanság jelenti: a kormányzati politika nem kiszámítható és koncepciótlan, így a magánszektor nem tud mihez igazodni. A képviselő példaként a lakástámogatási rendszer többszöri megváltoztatását említette.
Szintén a bizonytalansági tényezőket vette számba hozzászólásában az MDF-es Font Sándor. Font szerint a kormánynak nincs elképzelése arról, hogy mihez kezdjen a mezőgazdaságból a csatlakozás után már megélni nem tudó mintegy 300 ezer emberrel. Véleménye szerint hiába szárnyal a tőzsde és érkeznek kedvező hírek a feldolgozóipari beruházásokról, a gazdaság továbbra is válsághelyzetszerű állapotban van.
Nem vagyok elégedett az eddig észlelt pozitív jelekkel, a magyar gazdaságban több volt, és többnek is kell lennie, mint amit jelenleg tapasztalunk – jelentette ki Eörsi Mátyás az SZDSZ képviseletében. Az állam ebben a helyzetben a maga eszközeivel akkor járulhat hozzá a legjobban a versenyképesség növeléséhez, ha csökkenti a vállalkozások terheit.
Az EU-csatlakozással bekövetkező változásokról szólva Molnár úgy vélte: a már ismert előnyökön kívül fontos pozitívum, hogy a csökkenő országkockázat a korábban kevésbé érdeklődő befektetői csoportok – így például arab üzletemberek – figyelmét is a magyar gazdaság felé fordíthatja. Font szerint ugyanakkor Magyarország versenyképessége leszakadóban van a májusban csatlakozó országoké között, ezért nálunk is a terhek csökkentésével járó szlovák adóreformhoz hasonló lépésekre lenne szükség.
Bár rokonszenves a szlovák példa, kétséges, hogy a magyar társadalom megérett hasonló lépések megtételére, ugyanis – mint azt az északi szomszédnál is láthattuk – a költségvetési bevételek csökkenése (és az ennek nyomán csökkenő segély) súlyos szociális feszültségekkel járt – mondta Eörsi.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet