BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egészségügyi reform jön magántőkével

2004. március 9. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A magánszféra bevonása nélkül nem hajtható végre az egészségügyi reform, ám mindez nem jelenti a szolidaritási elv és közfinanszírozási rendszer megszűnését – jelentette ki Kökény Mihály egészségügyi miniszter. Véleménye szerint az ágazati közkiadások aránya százalékos értékben megközelíti az uniós átlagot, így nem az egészségügyre fordított GDP-hányad alacsony, hanem a GDP abszolút értéke. Emiatt szükséges a magánszférát bevonni az egészségügybe.
Jelenleg az OEP-kifizetések 43,7 százaléka – 78,6 milliárd forint – kerül vállalkozókhoz. Ez az arány 1998 előtt folyamatosan nőtt, míg az elmúlt hat évben lényegében stagnált. Ugyanakkor az is megfigyelhető, hogy a profitorientált vállalkozások részesedése a gyógyító-megelőző kasszából 15,95 százalék, de a nonprofit szféráé csak 2,58 százalék. A vállalkozói kifizetéseknél sokkal kisebbek a finanszírozási anomáliák és a látszólagos teljesítménynövelés, mint az állami intézeteknél. A magántőke a legnagyobb arányban a háziorvosi és fogászati ellátásban, a dialízis-kezelésben és az otthoni szakápolásban van jelen.
Kökény szerint a magánszféra aktívabb részvételére egyebek között azért van szükség, mert az ágazat elmaradt fejlesztései és rekonstrukciója egy lépcsőben nem biztosíthatók közforrásból. Ezzel együtt a magánszféra más szervezeti, igazgatási és munkakultúrát visz a rendszerbe, javítva így annak hatékonyságát és nem utolsósorban a betegek elégedettségét. Továbbá érzékenyebb az innovációra, segíti az új technológiák terjedését és jobban reagál a betegek igényeire. A miniszter szerint hosszú távon a befektetőknek az egészségügy biztos és bővülő piacot kínál. Ráadásul a működő vállalkozások tömege bizonyítja, hogy megfelelő menedzsmenttel a jelenlegi finanszírozásból is lehet eredményesen működni. A rendszerben jelentős tartalékok vannak, amelyek feltárására a magánszféra a legalkalmasabb.
A szaktárca és a kormány szerint az egészségügyi reform, a feladatok újragondolása elengedhetetlen. Kökény szerint az egyre magasabb elvárások miatt a fejekben is rendet kell tenni. Ugyanis a közfinanszírozható eljárásoknak a szükséget és nem az igényt kell kielégíteniük.
Az utóbbi években a technológiai fejlődés miatt a betegellátás egyre inkább a járóbeteg- és az ambuláns ellátás felé tolódott – mondta Matejka Zsuzsa, az OEP főigazgatója. Ugyanakkor az intézményi struktúra továbbra is „kórház-vízfejűségben” szenved.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet