Az egészségügyi tárca takarékossági programjának részeként megszüntetnek egyes kis létszámú szakmai intézeteket és jelentősen átalakítják az ÁNTSZ-t. A szolgálat megújulására nemcsak a költségvetési takarékoskodás miatt van szükség – mondta a NAPI Gazdaságnak Bújdosó László országos tiszti főorvos –, a változtatással hatékony, az uniós elvárásoknak is megfelelő szervezetet akarnak létrehozni. Az átszervezés során privatizálják a szolgáltató laboratóriumokat és helyi kirendeltségekkel váltják fel a városi intézeteket.
Az átszervezés nyomán az ÁNTSZ a jövőben csak állami feladatokat vállalna, ellenőrző, felügyeleti szervezetté válna, a szolgáltatásokat a laboratóriumoknak adná át, amelyek tevékenységük 90 százalékában látnak el ilyen jellegű feladatokat. A laborok privatizálása havi százmillió forintos megtakarítást eredményezne.
Jelenleg készül az egészségügyi szolgáltatók működési engedélyének megadását szabályozó kormányrendelet, amelynek alapján az év végéig meg kell újítani a 40 ezer szolgáltató működési engedélyét. A kormány várhatóan márciusban fogadja el a jogszabályt, így áprilistól kezdődhet ÁNTSZ vizsgálata. Az egységesítés és a hatékonyság jegyében regionális laborokat alakítanak ki, ami 25-30 városi intézet átszervezésével jár. Mindez nem jelent leépítést.
