A január elején napvilágot látott földgázdíjrendelet több rendelkezését tartja hátrányosnak nagyfogyasztók egy csoportja – tudtuk meg az Ipari Energiafogyasztók Fórumától (IEF). Mindezek miatt a fórum levelet intézett Csillag István gazdasági miniszterhez. Az IEF szerint ugyanis a jogszabály az óránként 500 köbméternél több földgázt fogyasztók számára igénybejelentést ír elő, és amelyik cég az igénybejelentéshez képest többet kér, 20 százalékkal megemelt gázdíjmértékkel fizet többet. Amelyik fogyasztó pedig a kért mennyiséget nem veszi át, úgy az át nem vett mennyiség gázdíjának 10 százalékát kell kifizetnie. Emellett egy másik bekezdés az igénybejelentést 5 százalékkal meghaladó napi mennyiségi eltérés után további pótdíjat ír elő.
Az IEF véleménye szerint a rendelet ezen passzusai pedig a szabadpiaci előrejelzési rendszert írják elő a közüzemi nagyfogyasztók számára is, ez pedig ellentétes a földgázellátás alapelveivel. A szolgáltató ugyanis a közüzemi szolgáltatás keretében a fogyasztó igényei szerinti folyamatos ellátás biztosítását vállalja. A nagyfogyasztók szerint a hibás rendelkezések földgázköltségeik mintegy 3–10 százalékos emelését vonják maguk után.
