Az áfatörvény módosításáról szóló hétfői szavazáson a kormányoldal és az ellenzék képviselői egyaránt elutasították azt a kormányzati elképzelést, amely szerint a cégek a helyi és távolsági távbeszélő-szolgáltatás, valamint a mobiltelefon és internet után előzetesen felszámított adónak csak az 50 százalékát írhatták volna le májustól a jelenlegi 70 százalék helyett. (A Népszabadság szerint a kormány az intézkedéstől 12 milliárdos többletbevételt remélt.)
Koalíciós nézeteltérést és jelentős agrártámogatás-bővülést hozott a szavazás a t. Házban. Az eredetileg az EU belső piaci viszonyaihoz való alkalmazkodás miatt szükségessé vált jogszabály-módosítás a vitát lezáró Veres János PM politikai államtitkár szerint alkalmat kínált a demonstráló gazdákkal kötött múlt heti egyezség szentesítésére is. Ennek megfelelően egy módosítás beszavazása nyomán a termelők az előzetesen felszámított áfa állami támogatással arányos részét visszaigényelhetik (NAPI Gazdaság, 2004. február 25., 3. oldal).
Hiába támogatta hétfőn az SZDSZ-frakció is azt a javaslatot, amely kivette volna az áfa-visszaigénylési körből a személygépjárművek után fizetett parkolási és autópálya-használati díjat, az MSZP-s képviselők nem értettek ezzel egyet, minélfogva ez a tétel így nem került bele a törvénytervezet végleges szövegébe.
A kormány által támogatott többi javaslatot az abszolút többségtől elmaradó igen szavazattal fogadták el a képviselők, a zárószavazás a jövő héten következik. Elfogadta a t. Ház az új, négypárti javaslatot a regisztrációs adóról, ennek eredményeképpen a legkisebb motorkategóriájú gépjárművek után új autó esetében 100 ezer, használt jármű esetén 80 ezer forint lesz a fogyasztási adót felváltó új közteher.
