A parlament költségvetési bizottsága a tegnapi ülésén egyhangúlag támogatta a regisztrációs adóra vonatkozó új, négypárti javaslatot. Így több mint valószínű, hogy az Országgyűlésben is átmegy a korábbinál jóval több, összesen 10 kategóriát tartalmazó szabályozás. A javaslat szerint azok, akik a fogyasztási adó alanyaként a személygépkocsit terhelő fogyasztási adót megfizették, de a személygépkocsit 2004. február 1-jéig nem helyezték forgalomba, jogosultak arra, hogy az ezt követő forgalomba helyezéskor a befizetett fogyasztási adót adókötelezettséget csökkentő tételként elszámolják. Mentesülnek az adó megfizetése alól továbbá azok a jogi és természetes személyek, akik az áfát tekintve nem adóalanyok és 2004. február elseje előtt, de 2003. november 1. után a belföldi forgalom számára vámkezelt, ötödiknél nem rosszabb környezetvédelmi osztályba sorolt személygépkocsit terhelő fogyasztási adót megfizették. A bizottság meghallgatta Király László Györgyöt, az APEH elnökét is, aki elmondta, hogy az ellenőrzéseknél a ruházaticikk- és építőanyag-kereskedelem áll idén az APEH érdeklődésének homlokterében. Az adóhivatal elnöke az idei adóbeszedési irányelvekről megjegyezte, hogy az EU-csatlakozással az áfabevételi terv a megszokottnál bizonytalanabbul tervezhető. A beszámoló szerint a bevételek 96 százaléka önadózásból jön be és csak a maradék 4 százalék származik behajtásból és ellenőrzésből. Bár a költségvetés számára fontos lenne, a több száz milliárd forintnyi adóhátralék nagy része nehezen beszedhető, mivel jórészt végelszámolt cégekről és kis tartozású adóalanyokról van szó, akiknél a tartozáshoz viszonyítva drága a behajtási eljárás - közölte Király.
