A parlamentben hétfőn zajlott az áfatörvény módosításáról szóló javaslat részletes vitája; az eddig beadott 41 módosító indítvány a mai kormányülés után újabbakkal bővül - értesült a NAPI Gazdaság. Ezekről a várhatóan érdemi indítványokról az eddigiekkel együtt jövő hét elején szavaznak a képviselők, a zárószavazás után a tervek szerint döntenek a törvénymódosítás sürgős kihirdetéséről is. Ennek célja, hogy az uniós csatlakozással járó jogharmonizáció miatt szükségessé vált módosítások május elseje előtt hatályba lépjenek.
Az eddig beérkezett javaslatok többsége a bizottságoktól érkezett, a maradékon fele-fele arányban osztoztak a kormánypárti és ellenzéki képviselők. A mezőgazdasági termelőket kedvezőtlenül érintette az az idén január 1-jével hatályba lépett szabályozás, amely szerint a gazdák az előzetesen felszámított áfa állami támogatással arányos részét nem igényelhetik vissza. Ez a passzus Pásztohy András szocialista képviselő szerint az elfogadott költségvetéshez képest 30 milliárd forinttal ronthatja az agrárium pozícióját. A honatya javaslata szerint bizonyos konkrét támogatási jogcímeknél - így a SAPARD- és más EU-támogatásoknál, illetve a költségvetési támogatások közül az erdészeti, a termőföldvédelmi feladatoknál - nem lenne adólevonás. Egy másik szocialista javaslat értelmében a távközlési cégek egyetlen számlát is kiállíthatnának a különböző szolgáltatásaik után fizetendő összegről. Az ellenzék az őstermelők szempontjából kedvezőbb jelenlegi áfaszabályozást tartaná fenn. Hasonló tartalommal érkezett ellenzéki és kormánypárti oldalról egyaránt egy javaslat, amely lehetővé tenné, hogy a közszolgáltatások esetében az önkormányzatokra és az általuk alapított társaságokra azonos szabályok legyenek érvényesek.
