A magyarországi betegjogi képviselet - amit korábban az ÁNTSZ működtetett - nem terjedt ki a szociális ellátásra és a gyermekjogi feladatokra, emellett öt megyében betöltetlen volt a betegjogi képviselő poszt. A szolgálatot jelenleg működtető Betegjogi, Ellátottjogi és Gyermekjogi Közalapítvány - ahol Csehák Judit a kuratórium elnöke - első lépésben átveszi az eddig az ÁNTSZ keretein belül dolgozó képviselőket. Az ellátottjogi és gyermekjogi képviselői feladatok ellátására, valamint öt megye területén a hiányzó betegjogi képviselői állások betöltésére pályázatot írtak ki, és elindultak a betegjogi képzések is.
A betegek és ellátottak védelmét, valamint a képviseleti rendszer felállítását mind az egészségügyi törvény, mind a szociális ellátásról és a gyermekek védelméről szóló jogszabályok tartalmazzák. A kormány e közfeladatok ellátására hozta létre a közalapítványt 250 millió forint alaptőkével és 350 millió forint éves költségvetéssel. A betegjogi képviselők jogos panaszok esetén felhívják az intézményvezetők figyelmét a hiányosságra, illetve tanáccsal látják el a betegeket. Ugyanakkor ha egyes területeken rendszeresen találkoznak ugyanazzal a hibával, akkor ajánlatot tesznek az illetékes tárcánál a struktúraváltásra.
