A miniszterelnök tegnapi országértékelő beszédének néhány kijelentésével a koalíciós partnert, de alighanem a kormányzópártot is meglepte. Medgyessy egyébként több kezdeményezéshez kérte a parlament támogatását. Az első az Európa-terv, amelynek céljaként Magyarországnak a térség regionális szolgáltató központjává válását jelölte meg. E célra 2006 végéig 120 milliárd forintot szán a kormány az ipari és szolgáltató területen működő vállalatok támogatására. A második az infrastruktúra fejlesztése, míg harmadik a foglalkoztatottság növelése, a negyedik pedig az egészségügyi reform segítése.
Nem elég diagnózist állítani, meg kell írni a receptet is. És ne túl drágát – jelentette ki Medgyessy Péter kormányfő az Országgyűlés tavaszi ülésszakának első napján mondott értékelő beszédében. (Ezen az ülésnapon esküdött fel az új pénzügyminiszter, Draskovics Tibor is.)
A miniszterelnök elismerte, hogy korábban túlbecsülték a magyar gazdaság erejét. A jelenlegi nehézségekért az Orbán-kormány nevéhez kapcsolt 900 milliárd forintos túlköltekezést is felelőssé tette. Medgyessy szerint gazdasági fordulatra van szükség, amit a hónap végére összeálló takarékossági programmal alapoznának meg. Véleménye szerint csökkenteni kell az állam méretét, egyebek között meg kell szüntetni az önmagukért létező állami intézményeket; emellett a képviselők létszámát 386 főről 250-re csökkentené, valamint bevezetné a köztársasági elnök közvetlen választását.
A kormányfő javasolta, hogy az összefogás jegyében a négy parlamenti párt állítson közös listát az európai parlamenti választásokra. Az érintettek közül csak az SZDSZ reagált közvetlenül a beszéd utáni felszólalásában a felvetésre. Kuncze Gábor frakcióvezető azt mondta, hogy őt meglepte az ötlet, ha azonban az ellenzék belemegy, ők is hajlandóak támogatni. A Fidesz némi fáziskéséssel délután közleményben jelezte, hogy hajlandó tárgyalni a négypárti listáról.
