A Magyarországon jelenleg dolgozó 37 ezer orvos egyharmada néhány éven belül eléri a nyugdíjkorhatárt. A szaktárca szerint még akkor sem szűnne meg a létszámhiány, ha valamennyi, a következő öt évben végző orvos a pályán maradna. A legnagyobb az orvoshiány az ideggyógyászat, a radiológia és a patológia területén. Ami a területi eloszlást illeti, az elmaradott régiókban a legsúlyosabb a helyzet. Vojnik Mária, a tárca politikai államtitkára a NAPI Gazdaságnak elmondta, hogy stratégiai programot dolgoztak ki az ágazaton belül dolgozók helyzetének javítására. Az államtitkár szerint nem csupán a bérezés és a munkakörülmények javításáról van szó. A szakma elöregedése szükségessé teszi az egészségügyi pálya választásának ösztönzését. Ennek érdekében növelnék az orvostanhallgatók keretszámát és rugalmasabbá tennék a képzést. A nővérek és egyéb szakdolgozók utánpótlásának elősegítésére ösztöndíjrendszer bevezetését tervezik.
