BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Új év, új influenza

2004. január 25. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A múlt héten az ÁNTSZ figyelőszolgálata 163 új influenzaszerű megbetegedést regisztrált, az A után egyes betegekben már a B vírust is kimutatták. Járványról még nem lehet beszélni, szakemberek szerint ez annak is köszönhető, hogy megnőtt a kereslet a védőoltás iránt. Míg 2003-ban mintegy negyede megmaradt az ingyenes vakcináknak, addig az idei szezonban már a legtöbb háziorvosnál elfogyott - tudta meg a NAPI Gazdaság.
November elejétől 1,3 millió térítésmentes oltóanyagot bocsátottak a 65 év felettiek és a krónikus megbetegedésben szenvedők részére. Szakemberek szerint november végén érdemes beadatni az oltást, ám még most sem késő, bár védettség csak a beadást követő két hét múlva alakul ki. A vakcina 70-90 százalékos védettséget ad, akinek nem jár ingyenesen receptre, 50 százalékos támogatással 400-600 forintért vásárolhatja meg az oltóanyagot.
Az influenza elsősorban az idősekre és a krónikus betegekre jelent nagy veszélyt, a megbetegedettek többsége azonban középiskolás és fiatal felnőtt. Egy uniós tanulmány szerint a vírus főleg a gyerekeken keresztül jut el a felnőttekhez, ezért is lenne fontos a gyerekek beoltása. Tíz felnőttből csak egy kapja el az influenzát járvány idején, a gyerekek közül minden harmadik, a bölcsődések közül pedig minden második megbetegszik. Azokban a családokban, ahol iskoláskorú a gyermek, kétszeres a felnőtt családtagok megbetegedésének kockázata.
A mostani influenzaszezon Európában viszonylag korán, tavaly novemberben elkezdődött, ám Magyarországot egyelőre elkerülte. Míg az előző években a legtöbb kórházban már decemberben látogatási tilalmat rendeltek el, most még csak egy kórházban korlátozták a látogatást néhány napra. Tavaly februárban regisztrálták a legtöbb megbetegedést - összesen 430 ezret, akkor mintegy 130 ezer influenzás volt az országban, és a járvány húsz halálos áldozatot követelt, döntő többségük 60 év feletti volt. Magyarországon az utóbbi tíz év legnagyobb járványa 1993-ban tombolt, akkor 973 ezren betegedtek meg.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet