BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Földgázrendelet: áremelkedés is lehet belőle

2004. január 25. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A gazdasági tárca díjrendelete szerint naponta kell adatokat szolgáltatniuk azoknak a közüzemi fogyasztóknak, amelyek kiszolgálásához óránként 500 köbméter földgázkapacitásnál többre lehet szükség. Mivel - például az időjárási viszonyok miatt - sokszor nem lehet pontosan egy napra előre jelezni a kapacitásigényt, ám a felhasználás túllépéséért 20 százalékos pótdíjat kell fizetni, a szabályok betartása akár áremelkedéshez is vezethet - tudta meg lapunk az Ipari Energiafogyasztók Fórumánál (IEF). (A feljogosított fogyasztóknak a szabadpiacon be kell jelenteniük a másnapi szükségleteiket, de pótdíjat csak akkor kell fizetniük, ha túllépik a 8 százalékos tűrési határt, ami kisebb költség, mint a pótdíj.)
A fórum szerint úgy lehetne tovább harmonizálni a fogyasztók és a feljogosított felhasználók szükségleteit az ellátással, hogy ha az előbbiek a termelési és az időjárás-előrejelzési változásokat figyelembe véve az adott napon délelőtt 10 óráig újra megadhatnák igényeiket.
A nem lakossági földgázfogyasztók két hónap alatt dönthetik el, hogy még ez év elején kilépnek-e a január elsejével liberalizált piacra, mivel március 31-ig kezdeményezhetik közüzemi szerződésük felmondását. Az IEF közlése szerint azok a fogyasztók, amelyek nem élnek a mostani lehetőséggel, legközelebb október elsejével léphetnek ki a szabadpiacra, de utóbbi szándékukat is március végéig kell jelezniük. A vezeték- és tárolókapacitások igénybevételének szabályait az ideiglenes üzemi és kereskedelmi szabályzat tartalmazza, amely fél évet biztosít a fogyasztóknak a szabadpiaci működés rendjének elsajátítására.

Bakonyi Attila
Bakonyi Attila

Ez is érdekelhet