Hiába hallgatta volna meg az Országgyűlés költségvetési és pénzügyi bizottsága és a komoly erőkkel kivonuló sajtó tegnap délelőtt a kormányfőt és a pénzügyminisztert, egyikük sem jelent meg „a gazdaságról szóló kiábrándító makrogazdasági adatok" valamint „a bizonytalanná vált forintpiac" problémáinak megtárgyalására összehívott ülésen.
A meghallgatást a fideszes képviselők kezdeményezték, és ők határozták meg a dátumot is. Medgyessy Pétert Katona Tamás kabinetfőnök levélben mentette ki, hivatali elfoglaltságokra hivatkozva, László Csaba nem adott magyarázatot távolmaradására. A kormányfőt és a még hivatalban lévő pénzügyminisztert így Veres János, a tárca politikai államtitkára képviselte. Az ülés napirendjét a jelenléti ügyek tisztázása után a koalíciós képviselők olyan értelemben módosították, hogy ne csak a gazdasági krízishelyzettel, hanem a 2003-as év gazdasági értékelésével is foglalkozni lehessen.
Az érdemi vitában Veres többek között a fizetésimérleg-hiány várakozásoknál kedvezőtlenebb alakulására adott magyarázatot: e szerint a várakozásokhoz képest regisztrált 2,3 milliárd eurós többlethiány hátterében a magyar vállalkozások külföldi tőkebefektetései és a beruházásokhoz szükséges import állnak. Az államtitkár mindkét folyamatot pozitívnak minősítette, az elsőt azért, mert a magyarországi székhellyel rendelkező cégek tőkeexportja fejlődőképességüket és piacszerzési képességüket bizonyítja. A tőkekivitel felfutását jelzi, hogy míg 2002-ben csak mintegy 160 millió eurót tett ki, addig a tavalyi évben a rendelkezésre álló számok szerint meghaladhatta az 1,25 milliárd eurót.
A másik jelentős tétel a magyarországi beruházások meglódulása, ami többek között a gépipari import 20 százalékos emelkedésével járt. Ez utóbbi tétel mintegy egymilliárd eurós mínuszként jelentkezett a mérlegben. Az államtitkár kitért a munkaerőpiacon megfigyelhető kedvező fejleményekre is: itt az aktivitási ráta növekedését és a 6,4 százalékról 5,6 százalékra csökkenő munkanélküliségi rátát emelte ki.
