A bevételek racionális felhasználásával és szigorú gazdálkodással tartható lesz az egészségügyi költségvetés - vélekedik Vojnik Mária, az Egészségügyi Minisztérium politikai államtitkára. Idén a törvény 278 milliárd forint hiánnyal számol az egészségbiztosítási alapban. Az egészségügyi vezetők szerint ez a hiány tartható, ám a rendszer gyenge pontja, a gyógyszerkassza veszélyeztetheti ezt. Tavaly eredetileg 217 milliárd forintot szántak gyógyszertámogatásra, amit évközben 15 milliárddal emeltek, ám a végösszeg 251,8 milliárd forint volt, ami 20 százalékos eltérést jelent a tervezettől. Ezzel szemben idén csak 239 milliárd forintot különítettek el gyógyszertámogatásra, ez 12 milliárddal kevesebb mint egy évvel korábban. A költségvetési tervezet szerint az előirányzat tartalmazza az ötszázalékos forgalmi adó bevezetésének és a kiadások csökkentésének együttes hatását. Januártól az OEP több medicina társadalombiztosítási támogatását százról kilencven százalékra csökkentette.
Az Egészségbiztosítási Alap hiánya az elmúlt két évben több mint háromszorosára, míg 1994 és 2002 között ötszörösére nőtt - 1994-ben a hiány 18,1 milliárd forint volt. Tavaly az Állami Számvevőszék először vizsgálta az alapot. Akkor megállapították, hogy az illetékes tárcának felül kéne vizsgálnia a gyógyszerek és a gyógyászati segédeszközök támogatási előirányzatának zárt rendszerét. Vojnik elmondta, hogy a gyógyszerkassza tartásához mindenképpen erős ellenőrzési rendszerre van szükség. Az OEP tavaly félmilliárd forintot vont vissza jogtalanul felvett támogatások miatt.
