Az ország energiaszektorával szemben támasztott legfőbb követelmény az ellátás biztonsága – áll a GKI Energiakutató Kft. elemzésében, amelyet a gazdasági tárca megbízására készített el. A GKI szerint olyan koncepcióra van szükség, amely garantálja az ország ellátásának biztonságát, az uniós direktívákból fakadó, illetve a nemzetközi szerződésekben vállalt környezetvédelmi követelmények teljesítését, mindezt úgy, hogy az árak reálisak, az energiaforrások mindenki számára elérhetők maradnak. Ehhez az állam közreműködésére is szükség van. Több elemzés szerint 2020-ig pótolni kell a jelenleg még rendelkezésre álló kapacitások nagy részét, el kell dönteni, hogy az importenergiának mekkora szerepe legyen Magyarország ellátásában. Fajsúlyos a paksi atomerőmű sorsának kérdése is, hiszen a törvényi előírások szerint 2007-ig kell kérni azon blokkok működési engedélyének meghosszabbítását, amelyeké 2012-ben lejár.
Az elemzés szerint meg kellene találni a megújuló energiaforrások helyét és szerepét a hazai energiaellátásban, annak figyelembevételével, hogy a kitűzött célok csak állami támogatással vagy az energia árának emelésével valósíthatók meg. Az eddigi felmérések szerint Magyarországon költségesebb megújuló energiához jutni, mint az e szempontból átlagos európai országokban.
A liberalizált piacokon az állami szerepvállalásnak versenysemlegesnek kell lennie, az állam lehetőleg ne szerepeljen tulajdonosként. A GKI Energiakutató szerint a korábbi energiaárak több évtizedes torzítása jelentős energiapazarlást okozott, ami csökkentette a gazdasági szervezetek hatékonyságát. A jövőben az állam és magánbefektetők csak együtt építhetnek villamos erőműveket – áll az elemzésben.
