A liberalizált magyarországi földgázpiac első feljogosított fogyasztója lehet a péti Nitrogénművek Rt., amely január elsejétől többségében importból, kisebb részben pedig hazai kereskedő cégtől vásárolja meg a nitrogénműtrágyák termeléséhez szükséges földgázt - tudtuk meg a társaságtól. A cég évente 400-450 millió köbméter földgázt használ fel, és számításaik szerint az eddiginél kedvezőbb áron beszerzett földgáz lehetőséget nyújthat a versenyképesség javítására. (Lapértesülések szerint a BorsodChem Rt. és a TVK Rt. is kilépett, illetve hamarosan kilép a szabadpiacra.)
Egy rendeletmódosítás értelmében a feljogosított nem lakossági fogyasztók március végéig folyamatosan kezdeményezhetik közüzemi szerződésük felmondását - mondta lapunknak Szaniszló Mihály, az Ipari Energiafogyasztók Fórumának (IEF) elnöke. A liberalizációval a földgázpiac mintegy 70 százaléka nyílt meg, ami összesen több mint 170 ezer fogyasztót jelent. Amennyiben ezen időpontig nem lépnek ki a fogyasztók a szabadpiacra, úgy e lehetőséggel csak 2004. október elején élhetnek újra. A kilépést várhatóan csak akkor vállalják a fogyasztók, ha megfelelő árcsökkenést érhetnek el új szerződés vagy saját import révén.
Jelenleg többek között a Mol Rt.-nek, a Tigáz Rt.-nek, a Főgáz Rt.-nek, valamint az Első Magyar Földgáz- és Energiakereskedelmi és Szolgáltató (EMFESZ) Kft.-nek - illetve a társaságok által létrehozott kereskedelmi cégeknek - van kereskedési joga a piacon. A megkérdezett szakértők szerint a Mol kereskedelmi cégének, valamint az EMFESZ-nek lehet nagyobb esélye komolyabb piacszerzésre.
