Eddig összesen négy hitelkérelem érkezett be különböző takarékszövetkezetekhez a gazdasági tárca midihitelprogramja kapcsán, így a vállalkozók várhatóan napokon belül hozzájuthatnak a pénzükhöz - tudta meg lapunk a tárcától. A legfeljebb 10 millió forintig igényelhető hitelt jelenleg 11 banknál és 124 takarékszövetkezetnél lehet kérni, a felvett összeg 20 százalékát lehet forgóeszköz-finanszírozásra fordítani.
A futamidőt a bankok és a szövetkezetek szabják meg, a kamat háromhavi BUBOR (jelenleg 13,13 százalék) vagy a jegybanki alapkamat (jelenleg 12,5 százalék), ezekhez adódik hozzá 4 százalék. A midihitelhez 4 százalékpontos kamattámogatás is jár a hitel első részletének folyósításától számított legfeljebb 3 évig, emellett a vállalkozó a nettó kamatot fizeti. Kikötés a hitelfelvevőknek, hogy a beruházást a hitelszerződés megkötésétől számított két éven belül meg kell valósítaniuk, valamint hogy a fejlesztés végeztével két évig, de legalább a támogatás igénybevétele alatt rendeltetésszerűen kell hasznosítaniuk.
Az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség korábbi nyilatkozatai szerint a midihitel a vállalkozói hitelezés gerince, hiszen eddig az átlagos hitelnagyság 5-6 millió forint között mozgott. A szövetség úgy véli, hogy így éves szinten mintegy 10 milliárd forint hitel kihelyezésére van lehetőség. A gazdasági tárca elmondása szerint - bár a konstrukciót még októberben meghirdették - az elmúlt két hónapban a hitelintézeti belépések mellett a belső informatikai rendszerek fejlesztése, valamint a midihitel eljárásrendszerének kidolgozása folyt.
